امروز در وبگردیهای روزمره ام مطلبی را از وبلاگ یک پزشک دیدم که در مورد وضع استفاده ملت غیور ایران از اینترنت بود.

غیر از آن بخشی که به فیلم جنجالی زهرا امیرابراهیمی (بازیگر سریال نرگس) و بازتاب داخلی و خارجی مربوط میشود (و آنقدر در این باره از زوایای مختلف نوشته اند که خودم هم حوصله نوشتن در این مورد را ندارم) ، چیزی که برای من جالب و به تبریز نیز مربوط بود این قضیه بخشیدن تبریز به جمهوری آذربایجان از جانب گوگل بود. توضیحا خدمتتان عرض کنم که سرویس ویدئوی گوگل یک سرویس به اشتراک گذاری فایلهای ویدئویی است و حتی شما می توانید در این سرویس ویدئو آپلود کنید.

حالا ماجرا این است که  یک ویدئو در مورد شهر تبریز در این سرویس آپلود شده که آن را شهری در آذربایجان جنوبی معرفی میکند که در حال حاضر در سرزمین ایران قرار دارد. (اصل مطلب: This video shows Tabriz, a city in Southern Azerbaijan, currently in the territory of Iran. Enjoy watching great architecture, people and Azeri dance that makes you to dance. :) Yasha Azerbaycan! )

بعد از اینکه یک بنده خدایی این ویدئو را میبیند، فکر می کند این کار، کار خود گوگلی هاست.بعد خبر کشیده میشود به خبرگزاریها و روزنامه ها و همه آن را با آب و تاب نقل می کنند و یا با قضیه خلیج فارس مقایسه میکنند و این اقدام نفرت برانگیز گوگلی ها را تکفیر مینمایند! روزنامه ها و هفته نامه های محلی تبریز هم اکثرا این خبر را نقل کرده و بعضی هاشان بهمین دلیل ذوق مرگ و بعضی هاشان هم دق مرگ شدند.

..... این اصطلاح «آذربایجان جنوبی» از همان اولش یک مساله کنتراورشیال بوده، بعضی ها به خاطر آنکه این اصطلاح در بطن خود دارای مضمون یکپارچه بودن آذربایجان است آن را غلط می شمارند و برخی هم دقیقا به همین دلیل دوستش دارند. حتی کار به جایی رسیده که بعضا اصل نام آذربایجان را منکر شده یا حداقل جمهوری آذربایجان را آذربایجان نمی دانند! بلکه نام «اران» (منطقه ای از جمهوری آذربایجان) را به کل جمهوری اطلاق می کنند.

 اما اولا اگر حداقل بر اساس مدارک و مستندات فعلی و اصول قبول شده بین المللی بخواهیم فکر کنیم، می بینیم که هم نام سرزمین جمهوری آذربایجان، آذربایجان است (و دولت ایران نیز این نام را به رسمیت شناخته) و هم نام منطقه شمالغرب ایران باز هم بر اساس مدارک تاریخی و جغرافیایی و تقسیمات کشوری و هرچیز دیگری که فکرش را بکنید «آذربایجان» است. پس در حقیقت نام آذربایجان از نظر جغرافیایی به منطقه ای اطلاق میشود که هم جمهوری آذربایجان و هم شمالغرب ایران را در برمیگیرد. (همانطور که خراسان بزرگ دارای چنین بار معنایی در دوسوی مرز است) پس اگر استعمال اصطلاح «آذربایجان جنوبی» برای نشان دادن مناطق جنوبی این ناحیه باشد، بر اساس اصول فوق الذکر  پذیرفتنی است و هیچگاه نشان دهنده مالکیت جمهوری آذربایجان بر تبریز یا هرجای دیگر آذربایجان ایران نیست. (همچنانکه اصطلاح جغرافیایی ایران یا فلات ایران نیز به معنی به رسمیت شناختن مالکیت ایران بر کشورهای افغانستان و پاکستان و ... نیست)

ثانیا عزیزان وطن پرست ما باید بدانند که حتی اگر این مطلب و نیز ویدئوی آن (که آرم سازمان ایرانگردی و جهانگردی ایران بر گوشه ان به چشم می خورد) کاملا غلط و نادرست و مغرضانه باشد، گوگل بیچاره در این میان تقصیری ندارد. چون سایت گوگل ویدئو اصولا سایت کاربران است.(در این مورد فارس تک خوب توضیح داده )

یک چیز جالب : وقتی روی لینک فرستنده این ویدئو( www.cst.uwaterloo.ca) که در ستون سمت راست صفحه نمایش ویدئو قرار دارد کلیک می کنید، می دانید سر از کجا در می آورید؟!! از اینجا ، یعنی سایت رسمی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (حدس بزنید این کار کیه!!؟؟)