باز هم خفتی دیگر؟!!


شاید مطلبی که اخیرا در مورد رتبه بندی دانشگاههای دنیا منتشر شده را دیده و یا شنیده اید.
در ای-میل ها و آف-لاین هایی که این روزها برام میاد،خیلی ها به این Ranking که توسط سایت Webometrics انجام شده اشاره کرده اند . و همه هم از نتایج تکان دهنده این رتبه بندی شوکه شدند و باز هم احساس خود جهان سوم بینی در میان قشر فرهیخته به راه افتاد.

مثلا بهترین دانشگاه ما (تهران) در Webometrics رتبه 1463 جهانی رو به خودش اختصاص داده!

اما ببینیم اصل قضیه چی بوده:(معیار ها)

در خود سایت Webometrics متدولوژی این رتبه بندی تشریح شده و معیارهای مهم هم به اظهار سایت این موارد بوده اند:
1-سایز:حجم ارجاعات از موتورهای جستجو به سایت این دانشگاهها و یا مطالب منتشر شده در وب سایت دانشگاه
2-به چشم آمدن!:میزان لینک از سایتهای معتبر و نیمه معتبر به مطالب سایت این دانشگاهها
3-غنای فایل ها:میزان محتوای سایت از نظر غنای فایل: یعنی انواع فایل word, PDF, PPT, PS و میزان اونها که در تعیین این مقادیر هم باز از موتورهای جستجو کمک گرفته اند
4-اسکولار(با اوسکول اشتباه نشه!): یعنی میزان مقالاتی که قسمت scholar موتورهای جستجو از یک دانشگاه دارند.

نتیجه:

 با در نظر گرفتن این موارد به نظر میاد رتبه بندی فوق بیشتر یک نوع رتبه بندی از نظر حضور دانشگاهها در فضای مجازی اینترنت بوده (حتی اسم سایت Webometrics هم موید چنین نگرشی هست) و طبیعتا نتیجه چنین معیارهایی هم اینه که مثلا دو تا از دانشگاههای فلسطینی (نه اسراییلی!) که در بیغوله های غزه اداره میشن، با توجه به اینکه ناچارا بیشتر امورشون رو از طریق اینترنت انجام میدن در این لیست جایگاهی بهتر از خیلی از دانشگاههای معتبر ما پیدا کردند.

متاسفانه دوستان احساساتی ما که کشور را در لبه پرتگاه سقوط می بینند، همینکه یک لیست میبینن که توش ما رتبه بدی رو کسب کردیم هی می زنن تو سر خودشون که ای وای ما باختیم. حالا به روح کوروش چی جواب بدیم و الی آخر!(البته در خراب بودن وضع دانشگاههامون که حرفی نیست، اما باید ببینیم وقتی یه آماری ارائه میشه، معیارها و منظورش چی بوده)

لینکها:

Ranking خاورمیانه (توجه داشته باشید که مصر و ترکیه و پاکستان جزو خاورمیانه محسوب نشده اند)

متدولوژی
سایت Webometrics از زبان خودش

Ranking آکادمیک که توسط دانشگاه شانگهای ارائه شده و در آن معیارهایی دیگر مد نظر بوده. {البته من این سایت را دقیقا تحلیل نکرده ام، اما در این سایت هم دانشگاه های ایرانی هیچ مقام زیر 100 را در منطقه آسیا و اقیانوسیه کسب نکرده اند و همچنین در بین 500 دانشگاه اول جهان هم اثری از آثارشان نیست}

خلاصه کلام : لیست
سایت Webometrics تنها فاکتورهای فعالیت اینترنی دانشگاهها را بررسی کرده و نتایج اون هرچند جالب و قابل بررسیه، اما همونطور که خود سایت هم بیان کرده، در برگیرنده تمام جوانب یک رتبه بندی دانشگاهی نیست.
___________________________________________
پی نوشت:
قصد این نوشته، تبرئه دانشگاههای ایران یا تخطئه دوستان نگران وضع دانشگاهها نبوده. سخن این است که چنین طبقه بندی که فقط حول یک محور باشد، هرچند قابل توجه است، اما جامع و کامل نیست و نمیتوان از روی آن به قضاوت درستی رسید.
مثلا اگر در یک جایی رتبه دانشگاهها را فقط بر مبنای تعداد اساتید دانشگاه اعلام کنند، هرچند که اطلاعات جالبی به ما می دهد، اما نمی تواند ملاک جامعی در بررسی و رتبه بندی باشد.