تا حالا اسم "خوخان" رو شنیدین؟
خوخان یک کلمه ترکی به معنی «لولو» و بچه ترسونکه (خواستید اینجاها هم معنیش رو ببینید: 1 و 2)

حالا.....آیا می دونستید که خوخان واقعا وجود داشته؟!
بله...خوخان واقعا اسم یک شخص بوده که داستانش بر میگرده به زمانهای دور که پادشاهی گوک ترکها (یک امپراتوری باستانی ترکی) قسمتهای گسترده ای از آسیای مرکزی و روسیه و قفقاز و حتی چین رو تحت تسلط خودش در آورده بوده. یکی از شاهان این سلسله دو زن داشته: یکی ترک و دیگری چینی و از هرکدم از اینها صاحب پسری میشه. بعد از مرگ پادشاه، چینی ها با کمک زن چینی پادشاه شروع به تحریک پسر نیمه چینی پادشاه می کنن که بر علیه اون یکی برادر (از مادر ترک) وارد جنگ بشه و چینی ها وارث میراث این پادشاه بشن....خب اگه گفتید این پسر دورگه چینی-ترک اسمش چی بوده؟؟؟ «خوخان!!!»
جناب خو خان (یا بعبارتی هو هان) با کمک چینی ها لشکری فراهم میکنه و مدتی به کار قتل و خونریزی و ایجاد رعب و وحشت و اراذل و اوباش گری!!!! مشغول میشه و گوش به حرف بزرگان قوم و بقیه فک و فامیل هم نمیده. بالاخره اون یکی داداش یه روز یه سپاه آماده میکنه و میزنه دک و پوز لشکر چینی ها رو داغان میکنه و از اون به بعد ملت که سایه وحشت خوخان از رو سرشون رفته بود کنار، برای مسخره کردن ایشون، اون رو به یه «بچه ترسانک» تبدیل میکنن و به بچه ها میگن:«شولوغ اله‌سون دیه‌رم "خوخان" گه‌له‌ر ها!!

این بود داستان خوخان....
_____________________________________________
پ. ن 1: این ماجرا رو من مدتها قبل در یک مجله خونده بودم. متاسفانه امروز نتونستم مطلبی تاریخی در مورد این داستان از اینترنت پیدا کنم، اگر کسی تونست به من هم خبر بده
پ.ن 2: تا جایی که من میدونم این اصطلاح در تمام نقاط آذربایجان (ایران و جمهوری) استفاده میشه، از استفاده اون در بین سایر ترکها (ترکمن، قشقایی،آناتولی و ...) خبری ندارم(اگه خبری دارید بگید)
پ.ن 3: اصطلاح khakhan در انگلیسی معادل همان خاقان یا قاان (لقب امپراتورانی از چین و مغول و ترک) می باشد، اما جستجوی kho khan و khokhan هم به صفحات نامربوطی ختم میشود!
پ.ن 4: ارتباط این مطلب با پزشکی این بود که امروز در درمانگاه، مادری بچه اش را با استفاده از اسم این شخصیت تاریخی ساکت کرد و مرا به صرافت نوشتن این مطلب انداخت!!!!!!