اصل خبر:

دكترلاريجاني، رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران فرمودند: همه گروههاي پزشكي از مقطع ليسانس مي توانند براي ادامه تحصيل در رشته پزشكي شركت كنند و شرايط در نظرگرفته شده، شامل معدل ديپلم و مقطع كارشناسي اين افراد است.

(اطلاعات بیشتر  )

تفسیر خبر! :

شاید با گفتن هر جمله ای در زمینه این خبر به خودبرتربینی و مافیا بازی و اینجور چیزها متهم شوم (برچسبی که این روزها خیلی راحت به پزشکان می چسبانند و هر روز شرایطشان را بدتر میکنند)

اما باید بگویم نحوه انتخاب پزشکان آینده در منافع شخصی بنده تاثیری ندارد و بعبارتی خر ما از پل گذشته، اما از لحاظ اجتماعی و صنفی برایم مهم است که فردا قشر پزشک از چه کسانی تشکیل خواهد شد و دید جامعه نسبت به همکاران آینده ام چه خواهد بود.

منظور از این طرح چیست؟؟؟؟؟؟؟

دکتر لاریجانی که طراح اصلی و پیش برنده ماجرا بوده است، دلیل خود را توسعه دادن منظر فکری دانشجویان پزشکی عنوان کرده است! تا طیف وسیعتری از افراد را هم در بر بگیرد!

آیا در حال حاضر دانشجویان پزشکی جدای از برخی سهمیه های اختراعی که اتفاقا آقایان مبتکر این طرح خود بیشترین رانت را از آن برده اند، به صورت نا برابر و فقط از برخی اقشار انتخاب میشوند؟یا اینکه اتفاقا این طرح دارد کفه ترازو را به صورت نا برابر به سمت قشری خاص سنگین میکند؟

چیزی به نام تجربه:

با خواندن این خبر، بلافاصله به یاد طرح پذیرش دندانپزشک از میان بهیاران دندان افتادم، طرحی که عملا در راستای اهدافش پیش نرفت. در دانشکده های دندانپزشکی ناهماهنگی غریبی از نظر سطح دانش و سن بین دانشجویان عادی و بهیار پدید آورد و تنها باعث افت سطح علمی و اجتماعی دندانپزشکان شد. قصد جسارت ندارم اما حقیقت این است که برخی از این بهیاران (که من با خیلی از آنها در ارتباط بوده ام) در آخرین روزهای فراغت از تحصیل خود حتی بسیاری از معانی ابتدایی علمی را نیز نمی دانستند. (مثلا یکی از این عزیزان هنگام مطالعه پایان نامه اش که برایش نوشته بودند، از من پرسید میکرو گرم یعنی چند گرم؟؟؟)

کنکور بد است، اما بدتری هم هست:

حذف کنکور و جایگزینی آن با مقرراتی که در آن «...شرايط در نظرگرفته شده، شامل معدل ديپلم و مقطع كارشناسي اين افراد است كه بايد معدل كل ديپلم بالاتر از 18  و معدل دوره كارشناسي بالاتر از 16 باشد...» و «... قبولی در مصاحبه به طور حتم شرط پذیرش خواهد بود...» و یعنی ایجاد بزرگراهی برای کسانی که باید بروند دانشگاه اما نمی توانند.

خدمت دوستان عزیز لیسانس باید بگویم که این طرح برای ایشان هم چندان جالب نخواهد بود، چون همانطور که با مطالعه مقررات پذیرش دستتان خواهد آمد، این مقررات به نام شماست اما  متاسفانه به کام کسانی خواهد بود که....خودتان بهتر میدانید...

شرط و شروط!!!:

شرط معدل یعنی اینکه کسی که در دانشگاه خارج از محدوده دارقوز آباد توانسته با بند «پ» معدل بالا بیاورد، برتر از کسی است که در دانشگاه معتبر و منضبطی، بدلیل دیسیپلین آنجا نمره کمتری کسب کرده است. همه میدانیم که هرچه دانشگاه معتبرتر و دانشجویان برتر باشند، احتمال کسب نمره بالای کشکی بسیار کمتر میشود.

شرط  مصاحبه هم که خیلی واضح است.... ظاهرا تخلفات گسترده در آزمونهای کنکور و رزیدنتی جوابگوی خیل عظیم نورچشمی ها نیست و باید از طریق مصاحبه خودمان! دست به کار شویم تا عزیزان پشت درهای بسته نمانند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

از همکاران گرامی هم تقاضا میکنم که در این مورد نظرات خود را بنویسند و این خبر را برای همدیگر ارسال نمایند. در صورت پست مطلبی در این مورد به بنده هم اطلاع دهید تا لینک آن مطلب را اینجا بذارم:

پست های مرتبط دوستان:

نکاتی پیرامون طرح پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع لیسانس