bandar abbas - map

همونطور که در نقشه دیده میشه, بندرعباس یک شهر کم عرض ولی طویل است که کنار دریا کشیده شده

مناطق شرقی شهر نسبتا مرفه تر و مناطق غربی آن هم در اختیار نیروی دریایی و شهرکهای مسکونی آن است. شمال شهر بر عکس اسمش منطقه حاشیه نشین و فقیر بندر عباس بوده و مناطق مرکزی و جنوبی (مجاور دریا) قسمتهای قدمی تر شهر هستند.

آلبو کرک-دریانورد پرتغالی

تاریخ:

بندر عباس تا قبل از پرتغالی ها وجود نداشته. پرتغالی ها در جزیره هرمز و قشم (مراکز تجاری آن زمان) مستقر میشوند و بعضا برای گشت و گذار به ساحل خرچنگ ها (گامبرون=خرچنگ در زبان پرتغالی) می رفتند. کم کم عده ای از ساکنین اطراف خلیج در آنجا جمع میشوند تا به ارائه خدمات و تجارت با پرتغالیها بپردازند. این عده اولین پایه گذاران گامبرون بودند.

shah abbas I

بعد که شاه عباس از دست نامسلمونی های این کافرها! به تنگ میاد سپاهی به سرداری امامقلی خان به جنگ اونها میفرسته. البته ناگفته نماند که نیروی دریایی انگلیس و هلند (رقبای پرتغال) نقش خیلی مهمی در تار و مار کردن پرتغالیها داشتند. بعد از اون اسم بندر به پیشنهاد امامقلیخان بندر عباس گذاشته میشه تا بنده حدود ۴٠٠ سال بعد از این قضیه بیام اینجا و پز همشهریم رو بدم!

اهالی قدیم بندرعباس

بندرعباس تا چند سال پیش تبعیدگاه بوده و بعد از جنگ و با ویرانی آبادان و خرمشهر به بندر تجاری شماره یک ایران تبدیل میشود.

جاهای دیدنی:

راستش اگر بخوایم منصف باشیم تقریبا چندان جای دیدنی در این شهر نیست. اما خب دیدن جزایر و سواحل خلیج فارس شاید به یک بارش بیارزه.

اما مهمترین جاهای دیدنی شهر بندر عباس:

معبد هندو ها

معبد هندوها: در سال 1310 ه.ق توسط بازرگانان هندی و با کمک انگلیسی ها برای تجار و سربازان و کارگران هندی در بندر عباس ساخته شد.

امامزاده سید مظفر

امامزاده سید مظفر: از نوادگان امام موسی کاظم

حمام گله داری

حمام گله داری: یکی از حمامهای قدیمی بندر عباس

عمارت کلاه‌فرنگی

عمارت کلاه‌فرنگی: بنای مربوط به دوره صفویه که در آن زمان به عنوان ساختمان گمرک استفاده میشده

ادامه دارد....