الان که دارم این مطلب رو مینویسم برقها رفتن و دارم از باتری لپ تاپ استفاده می کنم.

خاموشی های مکرر برق که امسال اتفاق می افته یادآور روزهای سخت جنگ و اوایل انقلاب هست و بعد از اون زمان هیچ کس به خاطر نداره که برق این همه قطع بشه اون هم در ابعاد کشوری.

جالبه بدونیم که جمهوری آذربایجان که تا چندسال پیش از ایران برق می خرید، امسال زنبیل ایرانی ها رو توی صف مشتریان برق خودش می بینه! متن خبر

راستی علت این خاموشی های مکرر برق چی میتونه باشه؟

در حالیکه تنها 7% از برق ایران از طریق نیروگاههای برقابی (توربین های آبی) تامین میشود(منبع 1 و 2)، مسوولان محترم علت خاموشی ها را کاهش بارندگی و خشکسالی و در نتیجه افت توان تولید برق ایران عنوان کرده اند.

از طرف دیگر، طبق آخرین  آمار کشور ایران سالانه 170.37 بیلیون کیلو وات ساعت برق تولید می کنه که 136.21بیلیون کیلووات ساعت از اون رو مصرف میکنه و بعبارتی 42.749 بیلیون اضافه تولید داریم.(منبع)

شکل مقایسه میزان تولید و مصرف الکتریسیته ایران در سالهای 1984 تا 2004:

ما از لحاظ تولید برق در دنیا رتبه ١٩ رو داریم و از نظر مصرف هم رتبه ٢٠ و با توجه به آمار بالا میشه گفت که هرچند الگوی مصرف انرژی ایرانیها کمی اسرافکارانه است، اما نمی تونه علت خاموشیهای اخیر باشه چون این تغییر الگوی مصرف ناگهانی نبوده و از طرفی در حال حاضر هیچ فاکتور افزاینده ناگهانی مصرف هم نداشتیم.

پس شاید مشکل از کاهش ظرفیت تولید باشه. خب به نظر مساله خشکسالی و کاهش تولید برق آبی هم نمیتونه متهم ما باشه. چون حتی اگه ما بطور ناگهانی تمام 7% برق آبی رو از چرخه خارج کنیم (که مطمئنا این اتفاق نیفتاده) میران کاهش تولید ما حداکثر 12 بیلیون کیلووات ساعت خواهد بود، یعنی هنوز باید 30 و خورده ای بیلیون هم اضافه داشته باشیم.

خب، می رسیم به کجا؟ به اینکه 93% تولید برق ایران از نیروگاههای حرارتیه که مقدار عمده ای از اون یعنی 75% کل برق تولیدی ما از نیروگاههای گازی به دست میاد.

عجب؟!!... خب ما که کلی گاز داریم، یعنی دومین کشور از نظر ذخایر شناخته شده گاز و چهارمین کشور از نظر استخراج و تولید گاز هستیم. پس مشکل چیه؟...اما خب مثل اینکه یادمون رفته که همین کشور گازدار! زمستان سال گذشته رو چطور گذروند.... پس سوال اصلی ما اینه:

چرا ایران کمبود گاز داره؟

وقتی کمبود هست، یعنی اینکه یا تولید کمه و یا مصرف زیاده. فهمیدیم که تولید گاز ایران کم نیست. پس مصرفش زیاده...در حقیقت صادراتش زیاده:

1- چند سال پیش بدنبال بحران گاز بین روسیه و اروپا، ایران در یک اقدام عجیب متعهد شد گاز دلخواه اروپایی ها رو زیر قیمت روسیه و خیلی زیر قیمت جهانی تامین کنه

2-خط لوله صلح! هند و پاکستان هم در راه است.(در نقشه کاملا مشخصه که ایران با اجرای این خط لوله بازار گاز کدوم کشور رو خراب می کنه....ترکمنستان...همونی که زمستون گاز رو به رومون بست)

بیشتر بخوانیم:

آمار مربوط به تولید و مصرف انرژی در ایران

انرژی ایران از دید ویکی پدیا

تولید و مصرف برق و گاز و نفت در ایران (می بینید که گازمون منفیه!! بدلیل صادرات زیاد که حتی مجبور به واردات میشیم)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

استفاده از این مطلب با ذکر منبع مجاز است.