به دنبال توافق تعیین کننده ایران و جیبوتی برای رسیدن به جهانی بدون تنش و مملو ! از صلح ، بسیاری از دوستان و آشنایان در مورد چگونگی جیبوتی سوالاتی داشتند از جمله اینکه «تو جیب جا میشه؟»(احتمالا بخاطر اسمش) و یا «جانداره؟» و ...

به هرحال این شما و این هم جیبوتی:

نقطه قرمز نقشه، جیبوتی است

جیبوتی کشوری کوچک (149مین کشور دنیا) با مساحتی حدود 23 هزار ک.م.م (کمی بزرگتر از استان ایلام) و جمعیتی در حدود 500 هزار نفر (160مین کشور دنیا) است که در شاخ آفریقا قرار دارد.
مردم آن اکثرا مسلمان سنی و عرب زبان هستند.
این کشور 30 سال پیش از فرانسه مستقل شده و حکومت آن جمهوریست.

کوتاه و خواندنی از جیبوتی:

@ پایتخت این کشور (شهر جیبوتی) با حدود 400 هزار نفر جمعیت، نزدیک 80% جمعیت کشور را در خود جای داده است.

@ این کشور با مساحت کم و جمعیت مختصرش دارای دو زبان رسمی «فرانسه» و «عربی» و هم چنین دو زبان محلی نیمه رسمی «عفار» و «سومالیایی» است.

@ اسماعیل عمر جلیه، رییس جمهور فعلی جیبوتی، در سال 2005 در یک انتخابات بدون رقیب (تنها کاندیدا خودش بود) با 100% آرا برای بار دوم به ریاست جمهوری رسید. (بار اول سال 1999 بود- هر دوره در این کشور 6 سال است)

@ از سال 2001 جیبوتی پایگاه موسوم به « کمپ لمونیه » را در اختیار نیروهای آمریکایی گذاشته تا از آن در عملیات پایداری آزادی در سومالی (بر علیه گروههای محاکم اسلامی) استفاده کنند. ایران علنا مخالف این عملیات است.

@ جیبوتی تا سال 2000 درگیر یک سری جنگهای قبیله ای داخلی بین طوایف سومالیایی تبار ایسا (گروه حاکم) و شورشیان عفار بود.

@ نرخ بیکاری در این کشور بین 40 تا 50 درصد برآورد میشود و بطور کلی یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست.

یک مردی عفاری با پوشش محلی

 

بی ربط: مجمع الجزایر قمر کجاست؟


منابع:

ویکی پدیا (فارسی و انگلیسی)
اطلس جامع گیتاشناسی
CIA-The World FactBook
Nation Master

_________________________________________________________________

پ.ن: مطلب « چگونه به خاتمی نگاه کنیم؟» را هم به زودی ادامه می دهم. با توجه به سنگین و گسترده بودن مطلب و وقت کم بنده، آماده شدن مطلب بطول کشید که بخاطر این تاخیر  از همه دوستان پوزش میخواهم.