بعد از معرفی سایتهای انگلیسی زبان پزشکی نوبت می رسد به سایتهای فارسی زبان.

در یک نگاه کلی باید گفت نه تنها سهم سایتهای خاص پزشکی و سلامت از وب فارسی کم است، بلکه محتوای اکثر سایتها نیز محدود است و آرشیو مطالبشان غنای بالایی ندارند. علاوه بر آن اکثر این سایتها طراحی جامدی داشته و اصلا پویایی لازم را ندارند. مثلا سایت پایگاه اطلاع رسانی پزشکان ایران که بنده آن را از سالها پیش با همین طراحی می بینم. سایتهای وطنی برخلاف نمونه های بیگانه دارای قسمتهای مختلف و جذاب نیستند(مانند علامت یاب بیماری، بخش های اینتراکتیو مختلف و امکانات چک سلامت شخصی و سایر ابزارهای کاربرپسند که در نمونه های پست قبل میتوانید ببینید) و اکثرا بصورت یک بایگانی مقالات و احیانا اخبار عمل می کنند.

امیدوارم به زودی مطالب عرصه سلامت هم جایگاه واقعی خود را در وب فارسی پیدا کنند.(در قسمت حاضر به وبسایتها پرداخته شده و وبلاگهای پزشکی شامل این بخش نمی شوند)

 

سایت سلامتیران:

متعلق به موسسه فرهنگی ابن سینای بزرگ (ناشر نشریات سپید، سلامت،نوین پزشکی و زندگی مثبت) در برگیرنده مطالب نشریات فوق به همراه برخی اخبار و اطلاعات عمومی

 

سایت بوعلی:

این سایت در نوع خود یک استثنا برای سایتهای پزشکی وطنی به شمار میرود که دارای بخشهای متنوع و طراحی نسبتا خوبی است. هرچند بعضی بخشهای آن فعال نیستند اما در مجموع امکانات جالبی از قبیل: جستجوی پزشکان، مطالب طبقه بندی شده در مورد داروها،گیاهان دارویی،آزمایشات،بیماریها و بخش مشاوره، بخش تن سنجی، اطلس پزشکی، فایلهای صوتی و تصویری و حتی یک تولبار آماده نصب برای مرورگر اینترنتی شما دارد.
هرچند این سایت کاملا توسعه نیافته اما بستر طراحی آن خوب و آتیه دار است!!!

 

پزشک آنلاین:

مطالب عمومی در مورد دانستنیهای بهداشت و سلامت

فروم گواشیر:

فورومهای طبقه بندی شده مباحث پزشکی

سایت پزشکان بدون مرز:

سایت پزشکان بدون مرز

اخبار پزشکی و مقالات علمی پزشکی که بیشتر جنبه همگانی(غیر تخصصی) دارند. این سایت بخشی هم برای ارائه اخبار پزشک خانواده دارد.

سلامت جو:

موتور جستجوی حوزه سلامت (نسخه آزمایشی) - همراه با سرخط آخرین اخبار حوزه سلامت (با طراحی آجاکس)

سلامت نیوز:

اخبار و گزارشهای مروبط به حوزه سلامت و درمان

پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی:

طراحی این سایت میتواند در آینده بعنوان میراث اینترنتی کشور مطرح شود، چرا که در طول سالیان تغییری در طراحی آن دیده نشده است. بسیاری لینکهای آن (مثلا در بخش پزشکان ایرانی خارج از کشور) به خطای 404 (عدم وجود صفحه) می رسد. فقط بعنوان یک نمونه پیش کسوت معرفی گردید!

سایت درمانگران ایران:

این سایت مجموعه مقالات گسترده ای را در زمینه های مختلف (با تاکید بر مقالات پرطرفدارتر مثل زیبایی، مسائل ز نا شویی و...) ارائه میکند. شخصا دو نکته در مورد این سایت برایم جالب نبودند: 1- حجم زیاد تبلیغات اینترنتی نامتناسب 2- سایت ادعا میکند به استناد الکسا جزو 40 سایت برتر ایران است، در حالیکه حتی جزو 100 سایت برتر ایران هم نیست.  با این وجود آرشیو نسبتا خوبی از مقالات دارد.

رادیو سلامت:

وبسایت رادیو سلامت صدای جمهوری اسلامی ایران

سایتهای ارگان ها و نهادها:

سازمان نظام پزشکی

معاونت غذا و دارو

انجمن علمی گوش و حلق و بینی ایران

بعضی از سایتهای شخصی پزشکان ایران

انجمن دیابت ایران

بانک چشم ایران

سازمان بهزیستی کشور

پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

آکادمی علوم پزشکی ایران

پژوهشکده رویان

___________________________________________________________________

یادآوری: با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از سایتهای پزشکی ایرانی گاه ثبت دامنه خود را تمدید نمی کنند، احتمال تصاحب این دامین ها بعد از مدتی، توسط اشخاص دیگر، بعید نیست (کما اینکه قبلا هم اتفاق افتاده) بهمین دلیل، لینکهای ارائه شده فقط برای امروز معتبر است لبخند (به سبک نرخهای طلافروشان)

آگهی ویژه:

جناب دکتر Easy  وبلاگ فخیمه خود را با عنوان Eternal Sunshine Of The Spotless Mind  (برگرفته از نام فیلمی محصول سال 2004) افتتاح نمودند. علاقمندان با در دست داشتن اصل ماوس! بر روی لینک فوق کلیک فرمایند.