خودآموز خدمت وظیفه...2-کجا می افتم؟؟؟

فرض می کنیم که شما هیچ کدام از شرایط ذکر شده در پست قبلی را نداشتید و باید بروید خدمت...این مهم است که کجا خدمت خواهید کرد...یعنی کدام نیرو و کدام شهر.

iran-map.jpg

۱-کجا راحت است و کجا سخت؟


البته قانون کلی برای آسانی یا سختی خدمت در نیروی خاصی وجود ندارد اما تقریبا می توان این درجه بندی را قائل شد(از سخت ترین به سهل ترین):


نیروی زم-ینی ار-تش
نیروی انتظ-امی
نیروی در-یایی ار-تش
نیروی هو-ایی ار-تش
س-پاه
وزارت دف-اع
پیا-م آوران بهد-اشت
خدمت به صورت امریه ای (توضیح در پست قبلی)

طبیعتا شهر محل خدمت، بهره مندی از پارتی ها، شانس، نوع یگان، مدرک تحصیلی و...می تواند اصول حاکم بر این رده بندی را به هم بزند.

۲-نحوه تاثیر گذاری بر نیروی محل خدمت:

به جز افراد دارای بند پ ، سایرین تقریبا هیچ اختیاری در مورد نیروی خدمتی خود ندارند. حتی اولویتهایی که در دفترچه آماده به خدمتتان پر می کنید هم در حد کشک است.(مثلا من اصلا ار-تش را در ۳ اولویت تعیین شده ام نداشتم و صاف افتادم همانجا) .... اما:


۱- گرفتن امریه: اول تلاشهای دیپلماتیک برای کسب امریه از اداره مورد نظر را انجام میدهید.سپس زمانی که آن اداره به شما نیاز خواهد داشت را جویا میشوید و بعد با احتساب دو ماه آموزشی و حدود ۴ ماه انتظار خدمت، دفترچه آماده به خدمت را گرفته و پست می کنید.

۲- خدمت در سپا-ه: قبلا عضو فعال بسیج بوده و کارت فعال گرفته اید. احتیاطا یک اعلام نیاز هم از حوزه مقاومت محل زندگی گرفته و به اداره سپا-ه در افسریه مراجعه می کنید.

۳-خدمت پیا-م آور بهد-اشت (ویژه رشته های پزشکی): ابتدا دفترچه آماده به خدمت را ارسال می کنید. بعد از آمدن اولین نامه از معاونت وظیفه (تعیین تاریخ اعزام)، با پارتیهای خود در وزارت بهد-اشت و نیز سپا-ه (چون محل آموزش و تقسیم پیا-م آوران است) تماس میگیرید. حدود ۵۰ روز قبل از موعد اعزامتان به اداره امور طرح (ساختمان وزارت بهد-اشت در شهرک غرب) مراجعه می کنید و برای پیا-م آوری ثبت نام می کنید و تا موقع آمدن دومین نامه از معاونت وظیفه (اعلام کد محل اموزش) منتظر می مانید.
۴- بند پ

۳-نحوه تاثیر گذاری بر شهر محل خدمت:

۱- تنها افرادی که قانونا دارای اولویت در تقسیم هستند، افراد متاهل و خانواده ایثارگران و شهدا هستند.
۲- گرفتن اعلام نیاز از حوزه مقاومت شهرستان (مورد دوم ذکر شده در بالا) هم می تواند تا حدودی موثر باشد.
۳- در برخی ادوار بطور گذرا مواردی از قبیل تک فرزندی-فرزند نظامی-مستضعفین و مناطق محروم و ... نیز جزو اولویت ها شمرده شده اند و بعید نیست که باز هم در لیست اولویتها قرار بگیرند، اما در حال حاضر تنها اولویتها همان موارد ذکر شده در بند یک هستند.
۴- بند پ!!!

/ 4 نظر / 23 بازدید
نسرین

من الان یه چیزی کشف کردم و اومدم بهتون خبر بدم. تو صفات این مسابقه ی برترین وبلاگ های محبوب میچرهیدم که اسم وبلاگ شما و چند تا از لینکهای وبلاگ شما و وبلاگ خودم!!! رو هم دیدم....برید رای بدید[نیشخند]

سینا

حالا اگه یکی بخواد به دور دست ترین نقاط بره اما دک بزنه و شهر خودش در بیاد چی کار باید بکنه؟!

پدر

من هیچ کدومشون نیستم...سماجا هستم...ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی...[نیشخند]