قضاوت با شما- قسمت دوم

بعضی از دوستان اظهار لطف کرده بودند و در پاسخ به مطلب قبلی (قضاوت با شما) کامنت گذاشته یا ای-میل زده بودند، که تصمیم گرفتم به سوالهاشون در این پست جواب بدم.

دوستی بدن ذکر نام نوشته بودند:
«سوال اينه که: ۱- اولا آيا قبول داری که اين هدف درستی است که يک زبان رسمی در کشور وجود داشته باشه و خلاصه سياست کلی حمايت کنه که مردم همه به اين زبان حرف بزنند و بنويسند؟ اگر پاسخت آری است ( چون جواب خود من آری است ) ۲- چه راه حلی وجود داره که بالاخره بچه هايی که تا ۶-۷ سالگی ترکی حرف ميزدند رو وادار به آموزش فارسی کنيم؟ من ميدونم که اين چيزهايی که تو نوشتی نه انسانی است و نه قابل قبول با هيچ هدفی. اما آيا راه مطلوبی هيچ وقت به ذهنت رسيده؟ موفق باشی»

۱-دوست عزیز باید بگم اصولا وجود زبان رسمی چیز بدیهی بدون بحثیه، اما اینکه این زبان حتما باید یک زبان باشه به نظر من الزامی نیست...یعنی چه اشکالی داره که یک کشور دو یا سه زبان رسمی داشته باشه، اگر دقت کرده باشید خیلی از کشورهای پیشرفته یا حتی عقب مانده دنیا که اقلیتهای قابل ملاحظه ای دارند چند زبان رسمی دارند. در سویس قانونی به اسم قانون زبانها وجود داره که حتی از زبان رتورومان (زبان مادری حدود ۵۰-۶۰ هزار نفر از مردم این کشور) حمایت میکنه. چیزی که در قانونهای این کشور بهش اشاره شده اینه که حتی غیر سویسی ها هم در صورتی که در یک منطقه تعداد لازم رو داشته باشند می تونن از اقدامات حمایتی دولت برای آموزش زبانشون به بچه هاشون برخوردار بشن. استدلاشون هم اینه که «کسی که با فرهنگ و زبان نیاکان خود آشنا نشه، نمی تونه فرهنگ دیگری رو هم خوب درک و قبول کنه»
به نظر من حتی اگر قرار بذاریم که فقط یک زبان رسمی در یک کشور باشه، نباید هیچ منعی برای سایر زبانها ایجاد کرد.همین ممنوعیت باعث خواهد شد تا اقلیتها به زبان ملی (که اصولا باید عامل وحدت باشه) به چشم یک چیز اجباری نگاه کنند.

۲-اگر خودتون به متن سوال دومتون دقت کنید متوجه میشید که سوال چندان منطقی نیست. وادار کردن هرکسی به هر چیزی باعث واکنش های مخالف خواهد شد. قانون نیوتون یادتان نیست؟«هر عملی عکس العملی دارد، برابر و در خلاف جهت آن»
بهتره که کودکان رو به این کار ترغیب کرد و نه وادار.این ترغیب کردن هم نباید به قیمت آسیموله کردن فرهنگی تمام شود. در کشوری که در بهترین آمار تنها زبان مادری ۵۸٪ از مردم آن، زبان رسمی کشور یا زبانهای همخانواده آن است(منبع ۱ ۲ ۳ ) چنین آسیمولاسیونی عوارض فرهنگی و هویتی شدیدی به جا میگذاره.
من با اصل وجود زبان مشترک در یک کشور موافقم، اما محدود کردن و هضم زبانها و فرهنگهای دیگر را نقض واضح حقوق انسانی و برابری می دانم.

در پاسخ به سوال سارا (نظرم در مورد اقلیتها) باید بگم به نظر من تمام انسانها باید حقوق برابر داشته باشند. اینکه به خاطر اقلیت بود یک نفر فرصتهای شغلی یا علمی یا فرهنگی از وی دریغ بشه به نظر من درست نیست و به ضرر جامعه هم هست. باید با برداشتن محدودیت های ایجاد شده برای اقلیتها و فراهم کردن زمینه برای رشد فرهنگی و بالندگی آنان، از انرژی نهفته‌‌شون برای ترقی جامعه استفاده کرد. جامعه ای که اقلیت ها هم اون رو متعلق به خودشون بدونن.

نیما هم خوب چیزی گفته:«اغلب کسانی که از هويت خود احساس شرم ميکنند، کسانی هستند که احساس ميکنند زبانشان رسمیت ندارد و فاقد جنبه های رسمی همچون الفبا و ... است.»
سوال اینه:«چرا باید این افراد اینطور فکر کنند؟»

یک نفر با نام آریوبرزن هم در ای-میل خود گفته:«...گاه پیشرفت اقتضا میکند که ما خرده فرهنگ ها را فدای آن کنیم....»!!!
من متاسفانه مفهوم خرده فرهنگ را نمی فهمم؟!! خرده فرهنگهایی که شما می فرمایید چیزیه که پشت اون تاریخ ها و تمدنها و هویت ها ملیونها انسان خوابیده.
آیا شما (که از نام مستعارتون به نظر می رسه که به فرهنگ باستانی ایران علاقمندید) خودتون راضی می شید که خرده فرهنگ ایرانی در فرهنگ دهکده جهانی هضم و جذب بشه؟! اصلا چرا به جای فارسی همه کودکان ما انگلیسی صحبت نکنن که زبان بین المللی و علمی هم هست؟!!
در ضمن آیا مطمئنید که چیزی که شما گفتید حتما پیشرفت است؟؟؟

/ 9 نظر / 6 بازدید
سارا

من با آريوبرزن مخالفم. اما پاسخ تو هم به نظرم خيلی قانع کننده نيومد... ترغيب موقعی معنا پيدا ميکنه که فرصت و انتخاب ديگه ای وجود داشته باشه. يعنی ما بچه ها رو ترغيب ميکنيم فارسی ياد بگيره اما اگر نخواستند ميتونند ياد نگيرند... اين ميشه ترغيب. چون شايد نهايتا بچه ها رغبت پيدا نکردند! اونوقت تکليف چيه؟ متاسفانه يه فاکتور اجبار اينجا مطرح ميشه... درباره چند زبانه بودن هم کشورهای معدودی به اين شکل وجود دارند. نميدونم درباره ايران يکپارچگی اش به نظر من مستلزم اينه که يک زبان رسمی وجود داشته باشه. در غير اينصورت من و تو الان نميتونستيم با هم صحبت کنيم و اين که خيلی بد بود :)

پزشکی تبريز ۷۸

اين صحبتي كه شما گفتيد دقيقا به معني ترغيب است. يعني استفاده كردن از مزاياي يك زبان مشترك. در ضمن اگر بخواهيد ما ميتوانيم به زبانهاي ديگري هم با هم ارتباط برقرار كنيم...به هر حال در خيلي كشورها آموزش انگليسي اجباري نيست ولي خيلي ها در سراسر دنيا اين زبان را ياد ميگيرند. ترغيب يعني ايجاد انرژي از درون كه پايدار خواهد بود و اجبار يعني اعمال فشار از بيرون كه موقتي خواهد بود و با تضيف نيروي خارجي رو به زوال خواهد رفت....مثل فنري كه رهايش كنيد. من حتي اگر خودم ترك نبودم هم چنين روشي را به خاطر تماميت كشورم نميپذيرفتم. *راستي به نظر من عامل وحدت كشور زبان نيست...نظر شما چيست؟

تعريفتون از ترغيب کاملا درسته.اما شايد زبان به تنهايی عامل وحدت نباشه اما به نظرم ميتونه يکی از مهم ترين عوامل باشه.با جملات پايانی سارا هم موافقم(البته ببخشيد اينا نظرات شخصی من بود)

سارا

درباره زبان ديگر. منظورتان را متوجه نشدم. آيا مثلا ميخواهيد بگوييد چرا شما فارسی بياموزيد و من ترکی ياد نگيرم؟.... ببين ياشار جان ( اگر اسمت ياشار است واقعا )‌ اين حکايت اقليت ها در هر کشوری است. از نظر من شخصا ظلم هم نيست. يا اگر هم باشد ظلمی است که از آن چاره ای نيست. مثل خيلی از قيد و بندهای ديگری که در اين دنيا چاره ای از آن نيست. هر اقليتی به نوبه خود از قدری از امکانات محروم ميشود. مثلا اقليت های مذهبی را در نظر بگير. آنها ميتوانند تعطيلی های خودشان را به تعداد مشخصی داشته باشند. اما خيلی از مواقع اين تعطيلی ها با امتحان های سراسری يا يک کار مهم اگر تداخل داشته باشد آنها بايد به سر کار خود بروند. از طرفی در روزهای تعطيل مسلمانان مجبورند تعطيل باشند. آيا به نظر تو منطقی است که همه اقليت ها بگويند پس همه بايد بتوانيم تعطيلی های خودمان را داشته باشيم؟ يک نظام و قانونی برای درکنار هم قرار دادن يک سری آدم

سارا

دوست عزيز. من نسبت زبان انگليسی را به عنوان يک «زبان خارجي» و بيگانه با خودم و يا مثلا يک فرانسوی زبان در فرانسه يا سومالی زبان در سومالی، با نسبت زبان فارسی به عنوان زبان دوم با يک ترک زبان يکی نميدانم.

سارا

الزامی است. يعنی ما از آن ناچار هستيم. اين نه برتری زبان فارسی به ترکی است و نه برتری فارس ها به ترک زبان ها. زبان رسمی اين کشور فارسی است همين. خوب کسانی که زبان مادريشان فارسی نيست «مجبورند» ببين به نظر من نوعی اجبار هرچند هم نا خوشايند در اين قضيه وجود دارد. مجبورند فارسی را ياد بگيرند. به همين سادگی. مسلم است که روش ها بايد با احترام همراه باشد. مسلم است که بايد فرصت ادامه آموختن زبان مادری برای ترک ها نيز وجود داشته باشد. اما نهايتا انتخاب ديگری شخصا از نظر من وجود ندارد. در همين کانادا هم فرانسه زبان ها به خاطر شرایط «مجبور» میشوند که انگليسی را ياد بگيرند گرچه اينهمه ادعای دوزبانه بودن دارند. درحاليکه پايه و اساس تاريخی تشکيل کانادا در کبک بوده است. به اين ترتيب ميبينی که همين کارهای تبليغاتی برای مثلا چينی ها که تعدادشان از فرانسه زبان ها خيلی هم بيشتر است نميشود... دقت کن: اقليت ها مجبورند کارهای اضافه ای گاه انجام بدهند. اين نه کوچک ديدن آن ها است و نه هيچ مفهوم غير انسانی در پس خودش دارد.... بالاخره راهکار عملی پيشنهادی قابل قبول تو چيست نگفتی؟

سارا

به نظر من يکی از عوامل اتحاد و اصلا يکی از عوامل هويتی مفهومی به نام مليت ايران زبان است. کرد و ترک و فارس هم ندارد.... من اينجا ترک و کرد ایرانی هم که ميبينم به همان اندازه به آنها احساس نزديکی ميکنم... گرچه مسلما عوامل ديگری هم وجود دارد...

yashar

به خاطر علاقه تان به بحث سازنده و اينكه سعي داريد برا اساس منطق (و نه احساسات) قضاوت كنيد، واقعا از شما متشكرم. اگر به پست اول «قضاوت كنيد» دقت كرده باشيد، من هيچ مشكلي با زبان فارسي به عنوان زبان زسمي (چه به تنهايي و چه در كنار زبانهاي ديگر) ندارم بلكه مساله، روند آسيمولاسيون است...زبان فارسي علاوه بر اينكه زبان رسمي كشور است، كلا زبان غني‌اي است. اما نبايد زبانها و فرهنگ هاي ديگر را به پاي بتي كه از زبان فارسي ساخته ايم قرباني كنيم. مشكل همان ترويج فرهنگ برتر دانستن فارسي و تحقير ديگران است. اين مساله از طريق كانالهاي زيادي اعمال ميشود كه جاي بحث آن در اينجا نيست. بازهم بايد بگويم در مملكتي كه زبان مادري 58% مردم آن فارسي است و درصد نفوذ (قابليت برقراري ارتباط) زبان رسمي كشور بر اساس آمار سايت اتنولوگ چيزي حدود ۷۵٪ درصد استُ نبايد زبان را عامل وحدت ملی بدانيم. چون با اين حساب حداقل ۲۵٪ مردم را جزو آن ملت حساب نکرده ايم.

سحر

سلام دوست عزیز، اگه میخوای چیزی شبیه تبلیغات Google اما به فارسی توی وبلاگت بگذاری و از این راه هم درآمد داشته باشی و هم سایتت یا هر چیز دیگه ای را در بقیه سایتها معرفی کنی تا بازدیدکننده هات زیاد بشن، یه سری به سایت ads.blogabzar.com بزن. کافیه وبلاگت در روز بیشتر از 10 بازذدیدکننده داشته باشه. فقط لطفا موقع ثبت نام، در قسمت نام معرف بنویس: sahar1986 یه سری بشون بزن و امکاناتشون را ببین. ضرر نداره :) قربانت سحر