قضاوت با شما

داشتم کتاب « علل و شاخصه های تغییر زبان ترک های تهران » را می خواندم.

 سیر تاریخی قضیه را که  با واقعیت تطبیق دادم، دیدم افشار (یکی از ایدئولوژیست های نژاد برتر آریایی) پر بیراه هم نگفته آنجا که می گوید:«اگر مردم آذربایجان توانستند به آسانی به ترکی بخوانند و به ترکی بنویسند و شعر بگویند، دیگر چه نیازی به فارسی خواهند داشت......(در اینجا متدهای پیشنهادیش برای فارسیزه نمودن را می گوید و ادامه مي دهد)....برای من تردیدی نیست که بی هیچ زحمت و دردسری برای هیچ کس و مخالفتی از هیچ کجا به مقصود خواهیم رسید، بی آنکه آذربایجانیها احساس کنند.»

از آنجا که من خود ترک آذربایجانی هستم و بساط انگ زنی و پان انگاری در جامعه ما هم به راه است قصد قضاوت ندارم (و اصولا ما را به سیاست چه کار؟، هر چند که سیاست را با همه کاری هست) اما نمی دانم وجود «صندوق جریمه ترکی حرف زدن» در مدارس زمان پهلوی و به آخور بستن بزرگان آذربایجانی که در مجالس حکومتی ترکی حرف بزنند را چگونه توجيه كنم.

كودكاني كه به درمانگاه روستايي مي آيند مي ترسند تركي حرف بزنند، چون معلمشان شديدا آنها را نهي و تنبيه ميكند و اين ديگر مال دوره پهلوي نيست.

/ 7 نظر / 5 بازدید
طهورا

سلام!‌من که نمی خوام انصراف بدم!

سارا

:) سلام. من از زمانی که اومدم کانادا اين قضيه خيلی به ذهنم مياد... اينکه من يک اقليت زبانی هستم (‌البته من اقليت مذهبی و فرهنگی و نژادی هم هستم اما آنها بماند. ) اينکه دوست دارم بچه ام حتما زبان مادری اش را بلد باشد. دوست دارم ديگران به اين زبان ( که عاشقانه آن را ميپرستم ) احترام بگذارد.... کاری به تجربه و ميل شخصی ندارم. اينها نياز طبيعی انسان ها است. من اين را ميدانم که اقليت های زبانی هميشه در جامعه به نوعی دچار فشار ميشوند. یک بار در وسلاگم نوشتم که حتی در کشوری مثل کانادا هم مثلا فرانسه زبان ها با تمام تلاشی که برای احقاق حقوقشان ميشود و دو زبانه بودن و... باز هم به نوعی مورد خنده و جوک قرار ميگيرند. بنابراين اصولا من کاری به اين قضايا ندارم. چون اهميتی شخصا برايم ندارد. اما يک سوال دارم که دوست دارم بدانم نظر چون شمايی چيست؟

سوال اينه که: ۱- اولا آيا قبول داری که اين هدف درستی است که يک زبان رسمی در کشور وجود داشته باشه و خلاصه سياست کلی حمايت کنه که مردم همه به اين زبان حرف بزنند و بنويسند؟ اگر پاسخت آری است ( چون جواب خود من آری است ) ۲- چه راه حلی وجود داره که بالاخره بچه هايی که تا ۶-۷ سالگی ترکی حرف ميزدند رو وادار به آموزش فارسی کنيم؟ من ميدونم که اين چيزهايی که تو نوشتی نه انسانی است و نه قابل قبول با هيچ هدفی. اما آيا راه مطلوبی هيچ وقت به ذهنت رسيده؟ موفق باشی

نيما

اغلب کسانی که از هويت خود احساس شرم ميکنند، کسانی هستند که احساس ميکنند زبانشان رسمیت ندارد و فاقد جنبه های رسمی همچون الفبا و ... است.

سارا

سلام :) من شما را به اين بازی دعوت کردم اگر دوست داری شرکت کن: "بازی ساده هست: کسی شروع می کنه و 5 نکته از چيزهايی که احتمالا خوانندگان وبلاگش در مورد شخصيت او نمی دونند می نويسه و در آخرش هم 5 نفر را معرفی می کنه. اون 5 نفر هم به همين ترتيب 5 نکته از چيزهايی که کمتر کسی در مورد شخصيت اون ها می دونه را می نويسند و هر کدوم 5 نفر ديگه را معرفی می کنند و همين جوری ادامه پيدا می کنه. "

پدر(نم‌نم)

عجب...خبر نداشتم...راستی لينک شما در مدلاگ قرار گرفت...گويا قرار بود که مطلبی رو در مورد خودتون به پيام بفرستيد...اگه می‌شه اون ميل رو به جای پيام واسه من ميل کنيد...پيام رفته سربازی...با تشکر...