مجمع الجزایر قمر کجاست؟

به دنبال دید و بازدید اخیر بین مقامات کشور دوست و برادر، قمر با مقامات ایران،(شوخی نمی کنم، این هم لینک خبرش) سوال شایعی که من در وبلاگستان دیدم این بود که «مجمع الجزایر قمر کجاست که ما باهاش دوستیم؟»

اما مجمع الجزایر قمر یا همان «جزر القمر» در زبان عربی، کشوریست کوچک و جزیره ای در جنوبغربی اقیانوس هند (نزدیک جزیره ماداگاسکار) که سابقا ما آن را به نام فرانسوی اش یعنی «کومور» می شناختیم.

در نقشه فوق محل مجمع الجزایر کومور (قمر) نشان داده شده است.

جزایر کومور با جمعیت تقریبی ۶٠٠ هزار نفر و مساحت ۲۲۳۶ کیلومتر مربع از نظر جمعیت و مساحت تقریبا یکصو شصتمین کشور جهان است.

نژاد مردم آن اصالتا از منطقه اقیانوسیه بوده و به نژاد کوموری معروفند. آنان در کنار زبان کوموری (لهجه ای از سواحیلی در ترکیب با عربی) به زبانهای فرانسوی و عربی نیز صحبت کرده و می نویسند.(جالب است که در این کشور فسقلی سه زبان رسمی و دو نوع رسم الخط <لاتین و عربی> وجود دارد)

بیشتر مردم جزیره (تقریبا ٩٧%) مسلمان سنی هستند و این کشور که در سال ١٩٧۵ از فرانسه استقلال پیدا کرده، یکی از اعضای سازمان کنفرانس اسلامی است.

پایتخت آن کشور مورونی با جمعیت تقریبی ۵٠ هزار نفر می باشد.

 

اطلاعات بیشتر در این مورد:

به زبان فارسی

به زبان انگلیسی (مفصل تر)

/ 20 نظر / 515 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باران

مطلب مفیدی بود..من هم اسم این کشور رو همین چند روزه از اخبار شنیدم....جالب بود اطلاعاتی که دادین...ممنون

نسترن

ممنون از راهنمایی هاتون جواب سوالاتونو براتو گذاشتم من 3 روز نیستم تو تشخیصتون تردید نکنین

crescendo

میگم این تحریم ها ی علیه ایران هر بدی که داشت بماند ، خوبیش این بود که با کلی کشور جدید داریم آشنا می شیم !! [نیشخند]

هویا

چقدر به چیزی که بهت می گن اعتماد می کنی؟؟؟ زود قضاوت نکن !! چون امکان داره یه روی دیگه هم داشته باشه....

دکتر س

مولوی یه چیزی می دونسته که گفته: من غلام قمرم غیر قمر هیچ مگو[نیشخند] بابت لینک مرسی.

مهتاب

خواهش می کنم دکتر جان [گل]

روشنک

به دکی جان کجای کاری من اینجارو رفتم هم[نیشخند] چقدر تازگیا اطلاعات ملت رو افزایش میدی مرحبا[نیشخند] بعدن هم میگن سربازی بده.اینهمه متحولت کرده[نیشخند]

بابا اشتباه آدرس داديد مجمع الجزاير قمر در نزديكي محله ما ( دروازه قمي ) واقع شده است در اين منطقه قمرهاي متعددي زندگي مي كنند من جمله : حج قمر زن حج تقي حج قمر زن حجي حيدر قمر زن علي خان قمر زن واشتونه

علیرضا

عرض کنم آقای رییس جمهور خیلی دوست داشتنی ! در سازمان ملل با 3 جمهور ملاقات داشتند:1- لبنان 2- زیمباوه 3- همین کشور چند تخته سنگی ولی من همیشه یک چیزی میگم بالاخره همه چیزمون باید به هم بخوره !