سندرم دانشجویان پزشکی

تعریف:

سندرم دانشجویان پزشکی (یا همان هیپوکندریاز دانشجویان پزشکی یا Medical students' disease ) به حالتی گفته میشود که در آن دانشجوی پزشکی احساس می کند خودش علائم  بیماری را که مطالعه می کند، دارد!!

علائم:

دانشجویانی که برای اولین بار یک بیماری خطرناک را مطالعه می کنند، با آگاهی از علائم این بیماری (با توجه به اهمیت بیماری و شیوع آن) نسبت به این علائم حساس میشوند و ممکن است هر نوع احساسی را به حساب علائم بیماری بگذارند.
مثلا دانستن این که در آپاندیسیت درد در کدام نقطه ایجاد میشود، باعث جلب توجه به همان ناحیه شده و مثلا هر انقباض گذرای عضلانی یا حرکات روده در آن ناحیه ممکن است به همان درد آپاندیسی تعبیر شود، این اضطراب خود میتواند منجر به نوعی حالت بی اشتهایی شده و دانشجو را در تشخیص خود ساخته اش مطمئن تر کند!!!

شیوع:

بیماری در سالهای اولیه تحصیل (بویژه دوره فیزیوپاتولوژی) شایعتر بوده و اکثرا در برگیرنده تشخیصهایی در مورد قلب،چشمها، دستگاه گوارش و مسائل عصبی-روانی است. بیشتر دانشجویان پزشکی (٧٠-٨٠ درصد!!) در طول تحصیل خود حداقل یکبار چنین حالتی را تجربه می‌کنند.

جالب است بدانیم که طبق تحقیقات انجام شده، انواع دیگری از خود بیمارانگاری در میان دانشجویان حقوق و سایر دانشجویان نیز دیده میشود. اما با توجه به استرس بیشتر دانشجویان پزشکی در مورد سلامت خودشان و  پس زمینه تحصیلیشان این موضوع در بین ایشان گسترده تر و پیچیده تر است.

علت:

علت آن بیشتر مربوط به نوعی ترس است که حین مطالعه و مواجهه با مطالب مربوط به بیماری های مهم برای اولین بار صورت می گیرد. به همین خاطر بیشتر میتوان این سندرم را نوعی  nosophobia (بیماری هراسی) دانست تا هیپوکندریاز (نوعی هذیان خود بیمار انگاری)البته بسیاری از روانپزشکان این مساله را بیشتر یک روند گذرای طبیعی می دانند تا یک نوع اختلال.حتی برخی آن را نوعی مکانیزم یادگیری (که درآن فرد ناخودآگاه از علائم خودساخته برای مجموعه علائم بیماری استفاده میکند) می دانند.

 

راستی آیا شما هم دچار این حالت شده اید؟

/ 12 نظر / 335 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرزو

اوووف! چه جورم!! هر بخشی که میرم بیماری های ماژورشو می گیرم![زبان]

Ray VQ

این گونه تجربه داشته ایم بس زیاد!!!

اتاق ریاضی

سلام لطفا به این ادرس رفته و÷ست را ترجمه فرماییدwww.dehnamaki.blogfa.com

محمد

سلام. خیر دچار نشده ام

قلم

اگه یکی دروغ بگه کجاش درد می گیره؟[سوال]... من قبلا فکر می کردم وجدانش درد می گیره اما دیدم که نه بعضیا راست راست راه می رند، دروغ هم میگن و هیچ احساس دردی هم بروز نمی دن[تعجب]... شاید دروغگویی من جمله آن بیماری های فاقد علامت باشد[شوخی]... شما پزشک هستید... تشخیص بدهید... از قدیمیا شنیده بودم که می گفتن کج بشین و راست بگو[لبخند]... اما جدیدا میگن هر جور راحتی بشین و هر جورم عشقت کشید حرف بزن[نیشخند]...

ایرمان

بله!!سر همین موضوع 7هزار تومان هم پیاده شدم تا بهم ثابت شد هیپو تیروئید نیستم!!!![سبز]

دانشجو پزشکی بهمن 87

سلام وبلاگ قشنگی دارید ولی حیف که یه سالی هست آپ دیت نشده.....

فاطمه

وقتی کتاب های برونر خوندم و به بیماریهای سخت رسیدم مشکل روحی پیدا کردم/همش استرس دارم /کلی خرج دکتر کردم که نکنه چیزیم باشه/هنوزم درگیرم /موقع امتحاناتم هم هست اعصابم داغونه/اگه کسی میتونه راهنماییم کنه یاهومو ادد کنه .ممنون :( fp_girl1992

فاطمه

وقتی کتاب های برونر خوندم و به بیماریهای سخت رسیدم مشکل روحی پیدا کردم/همش استرس دارم /کلی خرج دکتر کردم که نکنه چیزیم باشه/هنوزم درگیرم /موقع امتحاناتم هم هست اعصابم داغونه/اگه کسی میتونه راهنماییم کنه یاهومو ادد کنه .ممنون :( fp_girl1992

سید

آره من یه نوع پیچیده از این بیماری رو دارم مثلا الان که این متن رو خوندم، احساس می کنم منم یه دانمشجوی پزشکی هستم و این بیماری رو دارم.