کشور دوست و برادر جیبوتی

به دنبال توافق تعیین کننده ایران و جیبوتی برای رسیدن به جهانی بدون تنش و مملو ! از صلح ، بسیاری از دوستان و آشنایان در مورد چگونگی جیبوتی سوالاتی داشتند از جمله اینکه «تو جیب جا میشه؟»(احتمالا بخاطر اسمش) و یا «جانداره؟» و ...

به هرحال این شما و این هم جیبوتی:

نقطه قرمز نقشه، جیبوتی است

جیبوتی کشوری کوچک (149مین کشور دنیا) با مساحتی حدود 23 هزار ک.م.م (کمی بزرگتر از استان ایلام) و جمعیتی در حدود 500 هزار نفر (160مین کشور دنیا) است که در شاخ آفریقا قرار دارد.
مردم آن اکثرا مسلمان سنی و عرب زبان هستند.
این کشور 30 سال پیش از فرانسه مستقل شده و حکومت آن جمهوریست.

کوتاه و خواندنی از جیبوتی:

@ پایتخت این کشور (شهر جیبوتی) با حدود 400 هزار نفر جمعیت، نزدیک 80% جمعیت کشور را در خود جای داده است.

@ این کشور با مساحت کم و جمعیت مختصرش دارای دو زبان رسمی «فرانسه» و «عربی» و هم چنین دو زبان محلی نیمه رسمی «عفار» و «سومالیایی» است.

@ اسماعیل عمر جلیه، رییس جمهور فعلی جیبوتی، در سال 2005 در یک انتخابات بدون رقیب (تنها کاندیدا خودش بود) با 100% آرا برای بار دوم به ریاست جمهوری رسید. (بار اول سال 1999 بود- هر دوره در این کشور 6 سال است)

@ از سال 2001 جیبوتی پایگاه موسوم به « کمپ لمونیه » را در اختیار نیروهای آمریکایی گذاشته تا از آن در عملیات پایداری آزادی در سومالی (بر علیه گروههای محاکم اسلامی) استفاده کنند. ایران علنا مخالف این عملیات است.

@ جیبوتی تا سال 2000 درگیر یک سری جنگهای قبیله ای داخلی بین طوایف سومالیایی تبار ایسا (گروه حاکم) و شورشیان عفار بود.

@ نرخ بیکاری در این کشور بین 40 تا 50 درصد برآورد میشود و بطور کلی یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست.

یک مردی عفاری با پوشش محلی

 

بی ربط: مجمع الجزایر قمر کجاست؟


منابع:

ویکی پدیا (فارسی و انگلیسی)
اطلس جامع گیتاشناسی
CIA-The World FactBook
Nation Master

_________________________________________________________________

پ.ن: مطلب « چگونه به خاتمی نگاه کنیم؟» را هم به زودی ادامه می دهم. با توجه به سنگین و گسترده بودن مطلب و وقت کم بنده، آماده شدن مطلب بطول کشید که بخاطر این تاخیر  از همه دوستان پوزش میخواهم.

/ 25 نظر / 99 بازدید
نمایش نظرات قبلی
inموریx

خوب بد نیست که....به اینا هم کمک میکنیم که نرخ بیکاریشون بشه 100درصد[نیشخند]

متوترکسات

یه چند سال دیگه اینا هم ما رو دور از جون شما آدم حساب نمیکنن. حالا بشین نیگا کن.

گل ارکیده

آخه اگه کشور درست حسابی بودن که دعوت رسمی نمیکردن از ....[اوه]

ریحان

خیلی ممنون! واقعا این چند روز فکرم این بود که آقای رییس جمهور این کشور را چگونه یافته است...به حمدالله این مشکلم هم حل شد!

شملک

پس من اشتباه کردم فکر کردم یه جایی وسط جنگل استوا چادر زدن کشور درست کردن پس وسط صحرا چادر زدن ... راستی قیافشون در مقایسه با بعضی ها! زیاد بد نیست ها هر دوشون شبیه حیوون های بومی آفریقا هستن [خنده]

همکار

ای کاش ما پزشکان هم غیرت و همیت کارگران و معلمان را داشتیم تجمع پزشکان عمومی در اعتراض به فروش دوباره سوالات آزمون دستیاری،افزایش دوباره سهمیه ها و..... سه شنبه 13اسفند ساعت 9 صبح روبروی وزارت بهداشت (شهرک غرب) اگر نفت ارزان شده است و اگر دولت پول ندارد. سوالات آزمون دستیاری سهام بانک و بیمه و بلیط بازی پرسپولیس-استقلال نیست که فروخته شود دوستان خود را نیز مطلع سازید

مدیکوس

تو جیب جا میشه واقعا بامزه بود![قهقهه]

جوجو دکتر

سلام دیدم چند وقته نیومدین وبلاگ م رو متبرک کنین گفتم من بیام !! چقدر عالی که اطلاعات زیادی دارین وبه جای مطلب های بی ارزش و به درد نخور که بعضی ها مینویسن (نمونه اش خودم)!!!! به فکر آگاهی دادن هستی دکتر جان . شاید من هم وبلاگ نویسی رو گذاشتم کنار با اون اراجیفی که یه نفر به اسم آسیه برام نوشته بود از شدت ناراحتی خوابم نبرد به قول فرزاد حسنی محیط محترم وب رو به صورت کامل گند زده بود رفته بود پی کارش!!!!! اما حالا بریم سر جیبوتی ......... این مردم جیبوتی احتمالا باقیمونده یکی از قبایل آدم خوار بودن در زمان دایناسور ها !شما زیاد خوت رو ناراحت نکن راستی شنیدین کلاه قرمزی وپسر خاله 3 هم برای عید داره ساخته میشه وایییییییییییییی دوسش دارم این 2 تا عروسکو دست خودم نیست .

دکتر ارنست

وبلاگ دستیاران پی گیر اعتراض داوطلبین آزمون دستیاری به روز شد