سیاست های جدید در مورد تحصیل کردگان

مقدمه:

تقریبا همه دانشجویان در ترمهای آخر تحصیلی از وضع شغلی خود واهمه دارند و هر کدام  در صحبتهایشان لبه تیغ انتقادشان را به سوی کسی نشانه میروند: سهمیه ها، فارغ التحصیلان خارج، پارتی بازی، فلان حزب و جناح، فرهنگ جامعه یا همکارانشان

....واقعیت این است که آن بهشت برینی که فکر می کنیم بعد از فارغ التحصیلی در انتظارمان خواهد بود ، معمولا راه همواری ندارد و گاه اصلا دست نیافتنی است. این واقعیت دو بعد میتواند داشته باشد: یکی انتظارات بالای ما و دیگری مشکلات جامعه و سیاستهای دولت.

قصد دارم در یکی دو پست آینده علل کم شدن اعتبار تحصیل کردگان و و وضع دشوار کاری را در جامعه (در حد توانم) بررسی کنم.مطمئنا نظرات شما هم به تکمیل بحث کمک خواهد کرد:

1- تعداد فارغ التحصیلان:

مقایسه وضعیت کاری افرادی که سالها قبل از ما فارغ التحصیل شده اند با وضع فعلی ما معمولا واقعیت های تلخی را برایمان آشکار می کند. سالها پیش با توجه به کم بودن افراد تحصیل کرده، بازار کار اشباع نشده بود، در سالهایی که حتی دیپلم هم به زور می گرفتند یک مدرک لیسانس یا حتی فوق دیپلم مانند گنج گرانبهایی بود که میشد با تکیه به آن معاملات خوبی در بازار کار انجام داد.

خوشبختانه با گرایش بیشتر افکار به سوی ارزش تحصیل و توجه و اهتمام ملت برای کسب مدارج علمی، سطح تحصیلات بالاتر رفته است و البته متاسفانه با رشد قارچ گونه انواع موسسات ارائه دهنده مدرک داخلی و پر شدن صندلی دانشگاهها از انواع سهمیه ها و از طرفی روانه شدن مدارک انواع موسسات آموزشی خارجی به بازار دیگر برای کسب یک مدرک نیاز چندانی به دود چراغ خوردن و چشم پای کتاب گذاشتن نیست.

در چنین وضعی کاملا معلوم است که با فراوان شدن یک کالا (اینجا مدرک!) ارزش آن پایین می آید. مخصوصا که باتوجه به اینکه واقعا ایران در سالهای گذشته پیشرفت متناسبی در زمینه اقتصادی نداشته، تقاضا و بازار کار هم برای این مدرک ها چندان زیاد نشده است.*

ادامه دارد........

____        ____         ____         ____         ____         ____         ____         ____         ____        

*لطفا به آمارهای جعلی پیشرفت اقتصادی استناد نکنید که همه تنها ناشی از نوسانات قیمت نفت است (و تازه در حد همان افزایش قیمت نفت هم نبوده)
مثال واضح در مورد تقاضا برای کار، مجتمع عسلویه است که تقریبا تنها جایی است که پویایی اقتصادی قابل ملاحظه ای دارد و به همین دلیل به بهشت جویندگان کار تبدیل شده است، علیرغم تمام وضع زندگی دشوارش (آب و هوا و دوری از مناطق شهری)

_______________________________________________________________________________

پ.ن : امروز روز بسیار خوبی بود!

/ 7 نظر / 57 بازدید
باران

من توقغ بهشت برین نداشتم اما همان دنیای معمولی مورد انتظارم هم گیرم نمی آید....[ناراحت]

ثمین

اینجوری آدم ترک تحصیل کنه سنگین تره![قهر]

ثمین

ممنون از لینک.منم لینکیدمت.[چشمک]

حمید (حموت)

به خاطر کامنتتون متشکرم[گل] سعی دارم جواب تمامیه کامنت ها رو در یک نتیجه گیری کلی (در صورتی که به نتیجه دلخواه برسد) در بلاگم قرار بدم.

محمد

رقابت فشرده است و روز به روز هم سخت تر می شه. از مشکلات فارغ التحصیلان می توان به فقدان سرمایه و نداشتن اطلاعات لازم برای شروع کار است . مرجعی برای راهنمایی و حمایت آنان وجود ندارد.

نسرین

ادامه شو بنویسید تا بعدش نظر بدیم [لبخند]

دکتر پرتقالی

وعده دروغین بهشت واسه فارغ التحصیلان وجود شرایط حداقل بعد فارغ التحصیلیه تو این شرایط دکتر و مهندس و ... هم فرقی نمیکنه