داروهای بدون نسخه (otc) و مشکلات آن در ايران-۱

یکی از مشکلات اساسی سیستم بهداشت و درمان ایران عدم تعریف اصولی از داروهای بدون نسخه(OTC) و نبود نظارت صحیح در مورد نحوه ارائه داروها است.

در حقیقت می توان گفت بسیاری از مشکلات شبکه درمانی ایران بطور مستقیم یا غیر مستقیم با این مقوله ارتباط دارد. اصولا در کشور ما تاکنون لیست دقیق و جامعی از داروهای OTC ارائه نشده و فرض بر این بوده که داروها اصولا باید با نسخه پزشک ارائه شوند اما این نقص باعث شده که تقریبا تمام داروها بسته به شرایط (داروخانه-متصدی-شهر-قیافه تابلوی مشتری و...) بدون نسخه قابل دریافت باشند.

thumb_250_1.jpg

دسته بندی داروها:

داروها در اکثر کشورها به دو دسته prescription drugs (داروهای نسخه ای) و داروهای بدون نسخه (Over-the-counter (OTC) drugs) تقسیم بندی می شوند.البته در برخی کشورها تقسیم بندی دقیقتری وجود دارد.(مثلا تقسیم بندی در بریتانیا: Prescription medication-Medication dispensed only under the supervision of a pharmacist-Unrestricted medication )

در هر کشور نهادی موظف است که هر ساله داروهای موجود و جدید را با توجه به نتایج تحقیقات و میزان عوارض آنها یا موارد سوءمصرف طبقه بندی کرده و لیست جدید خود را برای داروهای OTC و داروهای نسخه ای و داروهای غیرمجاز ارائه دهد. حتی ممکن است دارویی که قبلا OTC  بوده بعدا نسخه ای اعلام شود(مثل مورد کدئین در برخی کشورها)

1_f1.jpg

داروهای OTC :

این داروها معمولا داروهایی هستند که برای درمان علامتی (تسکین علائم) استفاده میشوند و عوارض جانبی شدید یا موارد سوءمصرف از آنها گزارش نشده باشد. این داروها اکثرا ضد دردها-  ضد حساسیت ها(Antihistamines)- داروهای ضد سرفه و احتقان- برخی شامپوهای درمانی (مثل ضد شوره ها) و برخی داروهای موضعی پوستی (کرم های مرطوب کننده یا ضد آفتاب و ...) هستند.

istockphoto_2996725_holding_a_prescription.jpg

سیستم نسخه نویسی و دسته بندی دارویی ایران در حال حاضر:

نسخه نویسی در ایران با توجه به مطالبات بیماران و برخی ملاحظات شغلی(صحیح یا غلط!؟) حالت فله ی دارد (حتما شما هم با بیمارانی مواجه شده اید که به اصرار خواستار تعداد بیشتری دارو، آمپول، آنتی بیوتیک یا داروی تقویتی! در نسخه شان هستند) ودر نتیجه بر اساس مطالعات انجام شده، میانگین اقلام دارویی نسخ در ایران حداقل دو برابر و میانگین تداخلات دارویی نسخ حداقل ۳ تا ۴ برابر کشورهایی مثل فرانسه و آمریکاست.

این در حالیست که این آمار تنها مربوط به موارد ثبت شده (نسخه ای) می باشد و اگر به این آمار درمانهای خودسرانه را نیز بیفزاییم با وضع به مراتب بدتری مواجه میشویم.

otc1.jpg

داروهای نسخه ای OTCنما در ایران!!!

استفاده بی رویه و حتی سوءمصرف داروهای مسکن و شبه مخدر نگران کننده ترین مورد بوده و در کنار آن بیشترین موارد دیگر مصرف خودسرانه دارو در مورد داروهای سیستم تنفسی فوقانی و آنتی بیوتیک ها و داروهای گوارشی و اعصاب است.

در این بین خطرناکترین مسمومیت ها با مخدر ها و داروهای اعصاب ایجاد میشود.بطوری که بسیاری از موارد مسمومیت ناخواسته دارویی (بدون قصد خودکشی) را سوءمصرف داروهای مخدر و داروهای اعصاب (بالاخصTCA ها و بنزودیازپین ها) تشکیل می دهند.

از  طرفی مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها عمر مفید این داروها در چرخه درمانی کشور را به شدت پایین آورده و با روی آوردن به آنتی بیوتیکهای جدیدتر و گرانتر هزینه زیادی را به سیستم درمانی کشور و بیماران وارد میکند.

در ان میان نباید رشد قارچ مانند داروهای گیاهی را که بدون بررسی صحیح و علمی از نظر عوارض و تداخلات و موارد منع مصرف بطور گسترده توزیع و در برابر چشمان وزارت بهداشت عرضه میشوند را از نظر به دور داشت.

در پست بعدی>>> مشکلاتی که عرضه و مصرف بی رویه دارو در ایران بوجود آورده و علل آن

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پ.ن: یک خانمی از فوامیل که ادعای روشنفکری و آپ تو دیت بودنش میشود، آمده با پوزخند میگوید: سایتت را تو اینترنت دیدم.عکس یه خانمی را هم گذاشته بودی توش!!!

حالا چی بوده؟ تو یاهو۳۶۰ یه خانم فرنگی اومده بود یه کامنت داده بود (از همین اسکرب ها) عکسش افتاده بود تو پیج ما (در قسمت کامنت ها) آخه آدم چی بگه.........

پ.ن ۲: بحرین-استان ۱۴ ؟!

پ.ن۳: حلقه سبز....بازهم سریال پزشکی ایرانی؟!!!!!!

/ 9 نظر / 11 بازدید
دژاوو

يه مريض داشتم بچه بود و سوء مصرف بنزوديازپين داشت. هروقت اراده می کرد می رفت از چند تا داروخونه چند بسته می خريد مثل آبنبات واقعا برام جالب بود که چقدر راحت همچين دارويی رو دست بچه می دن

مهتاب

منم تا حالا مشکلی نداشتم واسه دارو گرفتن !‌ آمپولم بدون نسخه گرفتم ...

sory

بابا تحول!!! مبارک قالب نو .قبلیه جون آدمو به لبش میرسوند تا لود شه. یه سوالی برام پیش اومد :شما مگه اصلیتتون تبریزی نیست؟

علی

یه داروخونه دیدم نوشته بود محل عرضه داروهای OTC البته منظورشون این بود هر دارویی میخوای بدون نسخه بگیر! حالا یه جا رفته بودم زمانی که هنوز نظام پزشکیمو نگرفته بودم یارو ازم فارماکو سوال کرد تا بهم دارو بده!!!

ريحان

قالب نو مبارک! دچار تحول زدگی ناگهانی شديم! جدی مدی هم می نويسيد دکتر!

نیشتر

سلام همکار عزیز ممنونم از شروع این مبحث . از موضوعاتی است که من هم دوست دارم به تحلیل آن بپردازم . موفق باشید

سارا

سلام. خوبی . کولاک کردی بابا با این آپ کردنت . اون موقع که ما سر می زدیم شما اپ نمی کردی . خب پس لپ تاپ دار هم شدین در ان ناحیه دور افتاده . راستی الان درجه شما چیه ؟!!!یعنی شما هم فرمانده این . اگه این جوریه حیف که ما نمی ریم سربازی!!! راستی به نظر من قالب قبلیت بهتر بود به خصوص اون گوشیه که بود.... آها دعوای ما هم بین دو صنف که همیشه به خون هم تشنه ان بود یعنی دانشجویان پرستاری و پزشکی ....!!!

شیدا

سلام. من دانشجوی سال آخر داروسازی هستم که الان توی مجموعه داروخانه‌ها‌ی 13 آبان مشغول کارم..چه‌کنیم آقای دکتر که خانه از پای‌بست ویران است! هیچ‌کس رو نمی‌شه مقصر دونست..قبول دارم که این مشکلات در اغلب داروخانه‌های خصوصی بیداد می‌کنه اما فکر می‌کنین هیچ اعتراضی متوجه همکاران محترم پزشک نیست؟! از دست‌خط حرفه‌ای!! بگیرید که درصد بالای خطا رو سبب می‌شه تا واحدهای اشتباه داروها تا دستورات بی‌ربط تا بی اطلاعی از قوانین بیمه و ..که البته در این بحث مورد نظر نیست. فکر می‌کنین من به یه پیرزنی که گوشش نمی‌شنوه و SSRIs می خواد و می گه من سالهاست که زنگ می زنم دکترم می گه هر چی می خوری رو ادامه بده چی بگم خوبه؟! امان از این مشاوره های تلفنی! اونم چاره ای نداره چون واسش ویزیت سنگینه..دکتر هم چاره ای نداره چون ویزیت حق مسلمشه حتی بیشتر از این تعرفه ها. همه افتادیم تو یه چرخه ی معیوب! شاید بخشی از مشکلات با همکاری این دو قشر حل شه اما جامعه ی ما دیگه زیادی بزشک محوره! سال خوبی براتون آرزو می کنم.