چه گوارا ... به بهانه 80مین سالگرد تولدش

آیا صاحب عکس زیر را میشناسید؟

این عکس از یک دانشجوی پزشکی در سال ١٩۵١ گرفته شده است. او در آن موقع ٢٢ سال داشت.

صاحب این عکس،البته به خاطر این عکس مشهور نشده...او عکس مشهورتری هم دارد. درحقیقت او صاحب مشهورترین و پراستفاده ترین عکس در تمام تاریخ عکاسی در دنیاست.یعنی این عکس:

بله ... او چه گواراست.

دکتر ارنستو رافائل گوارا دلاسرنا (Ernesto Rafael Guevara de la serna) متولد ١۴ ژوئن سال ١٩٢٨ در آرژانتین که البته خود را تنها یک آرژانتینی نمی دانست.

او در گواتمالا به مداوا و مراقبت جذامیان می پرداخت. در کنگوی آفریقا و بولیوی و کوبا و مناطق دیگر آمریکای لاتین دوش به دوش آزادیخواهان می جنگید. در سازمان ملل علیه امپریالیسم سخن می گفت و وقتی احساس کرد ممکن است مقامهایی که در دولت کوبا دارد (نظیر وزارت،ریاست بانک مرکزی، سفارت و ...) او را از آرمانهایش جدا کند، همه آنها را بوسید و به همرزم سابقش فیدل کاسترو سپرد تا کماکان در راه آرمانش باشد (و نه آرمانش در راه او)

او فقط پزشک نبود، فقط مبارز هم نبود، فقط سیاستمدار هم نبود...تنها چیزی که می گفت این بود:« مردم را دریاب»

و شاید همین باعث شده تا همان عکس مشهور او (گهگاه در زمینه ای سرخ فام) هم روی تی شرت جوانان آمریکا باشد و هم بالای سر طرفداران افکار عبدالناصر و هم روی جلد مجله های اروپا و هم....

البته منظور من تایید خط فکری سیاسی او نیست، اما هدف مردمی اش و جانفشانی صادقانه اش چیزیست که جهان را به احترام واداشته است.

در این مورد بیشتر بخوانیم:

عکاس این عکس مشهور کیست؟

چه گوارا (به زبان انگلیسی) - چه گوارا (به زبان فارسی)

خداحافظی چه گوارا با کاسترو

دو کتاب از چه گوارا

مرجع لینکهای مرتبط با چه

/ 15 نظر / 47 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قلم

میگم خدا اجرش بده[شوخی]...

نسرین

قبول نیست! عنوان متن اسمشو نوشتی بعد پرسیدی " آیا صاحب این عکس را می شناسید؟" اصلا فرصت تفکر به من داده نشد[نیشخند]

سعید

مطمئنا ارزیابی اندیشه چه گوارا در مقال یک پست وبلاگی نمی گنجد ولی ممنون از یادآوری نامش.

سعید

یک پست چه گوارایی گذاشتم.ولی مقاله شمارو با اجازتون لینک کردم که همه اصل کارو بخونن.

مهتاب

پستتون در مورد مجمع الجزایر قمر خیلی عالی بود مخصوصا خوشحال شدم شنیدم یه کشور دیگه در پیت تر از ایران هم هست.احتمالا مسئولین محترم هم برای یاد اوری همین موضوع این دید و بازدیدها را ترتیب دادن!

من

سلام.مرسی از معرفی چگوارا...

محمد تقی

تشکر مطلب شما و دکتر سعید را خواندم. کوتاه و خلاصه. و اما بزرگداشتش در ایران جالب بود که خانواده‌اش را دعوت کرده بودند و در حضور آنها سخنرانی توهین آمیزی به ویژه درباره‌ی عقاید چپ وی انجام دادند که به ناراحتی زیاد فرزندش انجامید.

ژاندارک

خب رئیس جمهور هم این مدلیه پس چرا هیچکی دوستش نداره؟! اونم فقط دکترای عمران نیست که! اونم جهانی فکر میکنه! [نیشخند][خنده]

Ray VQ

والله ما که اومدیم این کتاب خاطرات سفر با موتورسیکلتشو بخونیم جر یک گاستروانتریت پایدارهیچی از زندگیش دستگیرمون نشد! [خنده]

مهناز

سلام وبلاگ جالبی دارین موفق باشین.