مصاحبه وزير محترم بهداشت درمان و آموزش پزشکی

وزیر محترم بهداشت پریروز یک نشست مطبوعاتی داشتند که اصل خبر را اینجا برایتان نقل می کنیم، از آنجایی که این مصاحبه سوژه بسیار جالبی است و کمی کار می برد، نقطه نظرات مربوطه مان را هم در فرصت مناسبی اعلام خواهیم کرد:

وزير بهداشت اعلام كرد: دولت تعرفه‌هاي جديد خدمات تشخيصي و درماني را با 11درصد افزايش نسبت به تعرفه‌هاي سال گذشته براي بخش دولتي تصويب و جهت اجرا ابلاغ كرد.

به گزارش فارس، كامران باقري لنكراني عصر امروز در نشست خبري در محل وزارت بهداشت افزود: با وجود افزايش 11 درصدي نرخ تعرفه‌هاي پزشكي نسبت به سال قبل با تصويب دولت فرانشير يا سهم مردم از هزينه اين خدمات نسبت به سال گذشته هيچ افزايشي نمي‌يابد و اين در واقع تخفيفي است كه دولت به بيمه شدگان داده است.
وي گفت: با وجودي كه تورم در بخش پزشكي بيش از تورم در ساير بخشهاست، افزايش نرخ خدمات پزشكي به طور كلي معادل11درصد و در حدود تورم كلي جامعه است، اين افزايش نرخ، در مورد برخي خدمات مانند ويزيت پزشكان بيش از 11درصد و در مورد خدماتي مانند آزمايشهاي MRI صفر درصد است.

آخرين وضعيت آنفلوانزاي پرندگان از زبان وزير
وزير بهداشت سپس با اشاره به مسئله بيماري آنفلوانزاي پرندگان در كشور افزود: در زمان حاضر حداقل در سه كشور همسايه ما مورد انساني بيماري آنفلوانزاي پرندگان مشاهده شده، آمار رسمي حكايت از 14 مورد ابتلاي انساني اين بيماري در اين كشورها دارد اما آمارهاي غير رسمي تا چند 10نفر را بيان مي‌كند در سه كشور ديگر همسايه ما نيز گزارشات غير رسمي از بروز اين بيماري و ابتلاي انسان رسيده است ولي در كشور ما به جز مواردي از ابتلاي پرندگان در تالاب انزلي در سال گذشته هيچ موردي از اين بيماري در كشور نبوده است.

10 نفر مبتلا به وبا در ايران خارجي بودند
باقري لنكراني در بخش ديگري از سخنان خود به مسئله بيماري وبا اشاره كرد و گفت: با وجودي كه كشور ما يكي از مناطق بومي بيماري وباست ولي از اول امسال تاكنون فقط 10 مورد ابتلا به اين بيماري داشتيم كه همگي نيز اتباع كشورهاي همسايه بودند و البته يكي از آنان به علت دير رسيدن به بيمارستان فوت كرد.
وي ادامه داد: همه دستگاهاهاي دولتي مرتبط براي كنترل بيماري وبا مسئوليت مشخص دارند و در جلسه شنبه شوراي عالي سلامت نيز بر وظايف اين دستگاهها تاكيد شد به خصوص مسئله تامين آب آشاميدني سالم در مناطق خشك و قرار شد وزارت بهداشت نيز بر وضعيت آب آشاميدني اين مناطق نظارت بيشتري داشته باشد، وزارت امور خارجه نيز براي پيشگيري از ورود اين بيماري به كشور كنترل بيشتري در مرزها انجام مي‌دهد.
وزير بهداشت گفت: از سال 1344 مورد ثبت شده وبا در ايران داريم و‌ اولين اپيدمي بيماري وبا در سال 44 در ايران رخ داد كه طي آن حدود 40 هزار نفر جان باختند در سال 77 نيز اپيدمي اين بيماري جان 9700 نفر را گرفت و سال گذشته نيز 1100نفر بر اثر اين بيماري فوت كردند. 

پزشكان عمومي با آموزش، پزشك خانواده مي‌شوند
باقري لنكراني گفت: در مورد پزشك خانواده دو رويكرد پيش روي ماست يكي اينكه به اين رشته به عنوان يك تخصص نگاه كنيم و ديگر اينكه پزشكان عمومي با طي يك آموزش كوتاه مدت به عنوان پزشك خانواده بكارگيري شوند كه رويكرد دوم مورد نظر وزارت بهداشت است، در همين راستا از سال گذشته تاكنون 6 هزار پزشك عمومي به عنوان پزشك خانواده در روستاهاي كشور مشغول بكار شدند كه سه هزار نفر آنها استخدام جديد بودند اما هنوز در برخي استانهاي محروم كشور مانند سيستان و بلوچستان با وجود پرداخت حقوقهاي بالاي يك ميليون تومان ظرفيت خالي داريم.
وزير بهداشت اضافه كرد: در مورد رشته هاي تخصصي نيز افزايش ظرفيت داريم به طوري كه ظرفيت اين رشته ها در سال 83، 110 نفر، در سال 84، 1423 نفر بود و امسال به 1532 نفر رسيد كه به جز رتبه هاي ممتاز همه آنها ملزم شده‌اند به مناطق محروم بروند با وجود اين حدود 50 نفر از 1050 نفر فارغ التحصيل رشته هاي تخصصي هنوز دوره طرح خود را در مناطق محروم و نيازمند آغاز نكرده‌اند اما حدود هزار پزشك متخصص سال گذشته به مناطق نيازمند اعزام شدند در حالي كه به حدود 5 هزار پزشك متخصص در مناطق محروم نيازمنديم.
وي گفت: وزارت بهداشت براي ترغيب پزشكان به حضور در مناطق محروم موظف است مسكن مناسب و امكانات لازم را براي رفاه آنان فراهم كنيم و براي اين كار بودجه اي در اختيار وزارت بهداشت اما كافي نيست.

اعزام بيمار به خارج يك درصد اول انقلاب است
باقري لنكراني در بخش ديگري از سخنان خود با توجه به اول شهريور روز پزشك گفت: در سالهاي اول انقلاب حدود 5 هزار پزشك خارجي در كشور داشتيم در حالي كه اكنون با توسعه آموزش پزشكي در كشور ديگر نياز به پزشكان خارجي نداريم و تقريبا همه اقدامات تخصصي پزشكي در داخل كشور انجام مي شود به طوري كه ميزان اعزام بيمار به خارج از كشور به يك درصد سالهاي اول انقلاب رسيده است.
وي ادامه داد: ظرفيت پذيرش دانشجوي پزشكي در ايران پس از انقلاب تا سال 73 سير صعودي داشت اما به علت اشباع بازار كار پزشكان از سال 74 تا 83 با تصويب مجلس قرار شد ظرفيت اين رشته ها كاهش يابد و هيچ دانشگاه جديد علوم پزشكي نيز در كشور داير نشود به طوري كه ظرفيت اين رشته ها در سال 83 به 2090 نفر در سال رسيد.
وي گفت: در اين سال با سياستگذاري مجدد شوراي گسترش آموزش عالي دوباره پذيرش دانشجويان رشته هاي پزشكي سير صعودي گرفت به طوري كه در گروه رشته هاي پزشكي ظرفيت امسال نسبت به سال گذشته 6/13 و نسبت به سال 83 حدود 30 درصد بيشتر شده است.
وي ادامه داد: در مجموع ظرفيت دانشگاههاي علوم پزشكي امسال نسبت به سال گذشته حدود 20 درصد بيشتر شده است و از حدود 12 هزار نفر به 14 هزار و 499 نفر رسيده است به عنوان مثال در رشته طب اورژانس كه تا پارسال 40 نفر ظرفيت پذيرش داشتيم امسال 1600 دانشجو در دو نوبت پذيرش مي‌شود، در رشته داروسازي نيز با توجه به نياز بازار افزايش 55 درصدي پذيرش داريم. 

90 ميليارد تومان بدهكاري بيمارستانها به شركتهاي دارويي
باقري لنكراني با اشاره به وضعيت بيمارستانهاي كشور افزود:‌ قانوني براي خودگرداني بيمارستانها در كشور نداريم و دولت موظف است كل هزينه هاي پرسنلي را در همه دستگاهها از جمله وزارت بهداشت پرداخت كند زيرا در غير اين صورت بيمارستانها مجبورند از درآمد اختصاصي خود براي هزينه‌هاي پرسنلي مصرف كنند كه اين امر موجب افت كيفيت خدمات آنها مي‌شود.
وزير بهداشت اضافه كرد: البته بيمارستانهاي دولتي اكنون در شرايط مالي مناسبي قرار ندارند و حدود 90 ميليارد تومان به شركتهاي دارويي بدهكار هستند.

منبع: سایت خبری بازتاب

/ 0 نظر / 8 بازدید