توصیه هایی برای اینترنها ۲-ها.... اييييي تٍرن يعني چه؟

اينترن كيست؟

خواستم بگويم اينترن جوانيست كه رو به پزشك شدن مي رود،ديدم اين معني اينترن نيست...خواستم بگويم اينترن دانشجويي است كه دوره هاي قبلي را با موفقيت پشت سر گذاشته و اكنون به مراحل بعدي مي انديشد، ديدم باز هم اينترن نيست...خواستم بگويم اينترن يعني كسي كه دوره مهارتهاي عملي را در پس مهارتهاي تئوري مي گذراند، ديدم اين هم اينترن نيست...خواستم بگويم اينترن كسي است، ديدم باز هم اينترن نيست ...نه تنها اينها هيچكدام اينترن نيست بلكه اينترن بيچاره اصلا در اين سيستم معلوم نيست چيست يا كيست!؟

وقتي بايد آمبو بزند در حد يك ونتيلاتور ظاهر ميشود،ممكن است حتي گاه سرم را نگهدارد و در نقش پايه سرم انجام وظيفه كند يا مونيتور قلبي و عروقي بيماري باشد كه به دليل نبود جاي خالي در آي-سي-يو در بخش يا حتي راهروي بخش بستري شده است.
وقتي كه بايد كار عملي كند در حد كمك بهيار ظاهر ميشود، و وقتي به سوالات بايد جواب بدهد بايد در حد فوق تخصص ابراز وجود كند. ميرزا بنويسي و منشي گري و مسووليت روابط عمومي (توضيح فرمايشات استاد و تفهيم آن به بيمار يا همراهش يا افراد ديگر) و هزاران كار ديگر هم براي اينترن پيش بيني شده است.
اينترن بايد علم لدنّي(غير اكتسابي ) داشته باشد.چرا كه بايد همان روز اول هر بخش از عهده تمام كارهاي عملي و سوالات علمي برآيد و اگر اينطوريهاست، پس چرا اصلا بايد دوره آن بخش را بگذراند؟ (جواب=براي اينكه امور بيمارستان بچرخد)

(فرازهایی از کتاب اینترن اینترن است (بلا تشبیه یا قصد جسارت) - اثر مهندس علی شهنازی(شریعتی سابق) )

بله، وقتي كه اين اعتراضات در دوز بسيار رقيق شده آن به اساتيد ارائه ميشود معمولا پاسخشان اين است:«ما هم اینترن بودیم و از این کارها یا حتی بیشتر کرده ایم» صرفنظر از صیغه مبالغه ای که گاه در این موارد به کار می رود، مساله اصلی همین است که احتمالا روزی اینترنهای امروز نیز وقتی به جایی رسیدند با اینترنهای بعدی برخورد مشابهی خواهند داشت.فکر می کنید چرا؟

/ 3 نظر / 543 بازدید
سينوس کاروتيد

خيلی بامزه و جالب بود متنتون دکتر جان اينجوری که شما می گيد آدم از اينترنی بيزار می شه ولی به سال پايينی ها هم يه رحمی کنيد ولی خيلی بامزه بود...

پدر(نم‌نم)

آره اينا درسته...در يک کلام اينترن يعنی حمال٬يعنی قشر مستضعف جامعه پزشکی...بی‌کلاس‌ترين مرحله تحصيل پزشکی...چقدر مونده؟...من که اسفند فارغ می‌شم!