نکات پنی سیلینی

در میان داروهای مختلف و شناخته شده توسط عموم، پنی سیلین یکی از بحث برانگیزترین آنهاست و فکر می کنم در میان آنتی بیوتیکها در کنار آموکسی سیلین بیشترین میزان مصرف خودسرانه را نیز داشته باشد. در نتیجه باورهای غلط و حرف و حدیثهای زیادی در مورد این دارو هم هست.


الکساندر فلمینگ با کشف پنی سیلین
جان میلیونها انسان را نجات داد

سوالات رایج:

آخرین بار که پنی سیلین تزریق کردم، سرم گیج رفت و افتادم. آیا من به پنی سیلین حساسیت دارم؟

خیر- برخی بیماران ممکن است به دلیل استرس یا گرسنگی و کاهش نسبی قندخون بعد از تزریق پنی سیلین (که دردناک هم هست) دچار افت ناگهانی فشار خون شده و اصطلاحا Faint کنند. این مساله در مورد برخی داروهای دیگر مثل سفتریاکسون هم ممکن است اتفاق بیفتد.

دوست من بعد از تزریق پنی سیلین 6.3.3 به زمین افتاد و علائمی مثل تشنج از خود نشان میداد. آیا دیگر نمی تواند پنی سیلین بزند؟

چرا میتواند. مشکل پیش آمده برای دوست شما ناشی از حساسیت به پنی سیلین (آنافیلاکسی) نبوده، بلکه به  دلیل تزریق غیر صحیح، جزئی از پنی سیلین (پروکائین) وارد رگ شده و علائم شبه تشنجی ایجاد کرده، البته برخلاف تشنج واقعی ممکن است در حین این حمله اختلال هوشیاری یا بی اختیاری نداشته باشد.
در نتیجه ایشان میتوانند دوباره پنی سیلین تزریق کنند اما بهتر است پیش تزریقاتی دیگری این کار را بکند.

من تاکنون پنی سیلین تزریق نکرده ام، آیا باید قبل از تزریق تست بدهم؟

طبق آخرین تحقیقات، تست زیر پوستی پنی سیلین هیچ ارزشی در تعیین حساسیت ندارد. چرا که حتی مقدار بسیار کم تست شده هم میتواند حساسیت ایجاد کند، در حقیقت ایجاد آنافیلاکسی اصلا ربطی به میزان داروی دریافتی ندارد.
اگر شما قبلا به برخی غذا ها (مثل تخم مرغ) یا هر داروی دیگری(بخصوص داروهایی مثل آموکسی سیلین یا سفکسیم و ..) حساسیت داشته اید، حتما به پزشک اطلاع دهید تا قبل از تجویز دارو آن موارد را لحاظ کند.

آیا پنی سیلین بدن مرا تقویت می کند؟

خیر-پنی سیلین تنها یک داروی ضد عفونت (آن هم فقط از نوع باکتریایی) است. هیچ آنتی بیوتیکی اثرات تقویتی ندارد.

من هر بار که سرما بخورم تا پنی سیلین نزنم خوب نمی شوم. بدن من به هر حال اینگونه است! آیا باز هم توصیه به عدم تزریق پنی سیلین می کنید؟

فیزیولوژی و اساس سازوکار بدن انسان یکسان است. پنی سیلین به هرحال یک داروی ضدباکتری است و در بسیاری از عفونتهای ویروسی و سرماخوردگیهای معمولی هیچ تاثیری ندارد. سرماخوردگی معمولی خودمحدود شونده است و گاه همزمانی دوره بهبود بیماری با مصرف یک داروی خاص، تصادفی بوده و دلیل بر بجا بودن مصرف ان دارو نیست.

توصیه به بیماران محترم:

موراد نیاز به دارو:

بیشتر موارد گلودرد و سرماخوردگی حتی اگر تبدار باشد، نیازی به درمان چرک خشک کن (آنتی بیوتیک) ندارند. حتی در صورت نیاز به آنتی بیوتیک هم انواع خوراکی آن معمولا جواب خوبی می دهند. پزشکان در کشورهای پیشرفته، بسیار به ندرت به روشهای تزریقی روی می آورند. البته بیماران آنها هم معمولا به توصیه پزشکان خود توجه می کنند.

عوارض مصرف خودسرانه آنتی بیوتیکی:

1-ایجاد مقاومت میکربی: با مصرف خودسرانه و غیر اصولی آنتی بیوتیکها شما به میکربها کمک می کنید که در مقابل آن نوع دارو مقاوم شده و در دفعات بعدی بهتر خدمت شما برسند! هیچ کسی به دشمن خود کمک نمی کند.

2- عوارض جانبی: هر دارویی (حتی گیاهی و سنتی) دارای عوارض جانبی است، در موقع تجویز هر دارو، پزشک منافع و مضرات آن برای بیمار را می سنجد و به قیمت فواید ان تن به عوارض آن می دهد. وقتی شما واقعا نیاز به دارویی ندارید چرا بدون دلیل باید عوارض گوارشی و کبدی و کلیوی و حتی عصبی و قلبی-عروقی آن را باید تحمل کنید؟

3-عوارض ناشی از تزریق: بهترین تزریق دنیا هم بدون ایجاد عارضه نیست. از آسیب موضعی در محل تزریق (به هر حال شما یک جسم خارجی در بدن فرو میکنید) تا احتمال واکنش موضعی به ماده تزریق شده و حتی ایجاد آبسه و عوارض بیشتر.
کمترین عارضه تزریق نابجا این است که شما بدون دلیل دچار درد میشوید. به بدن خود احترام بگذارید.

4- صرف هزینه و زمان اضافی: هیچ کسی نمی پذیرد که پولی بدهد تا عوارض و اذیتی را هم متحمل بشود، شما هم مطمئنا چنین عقیده ای دارید و علاوه بر بدن خود به جیب  و وقت خود هم احترام میگذارید.

مورادی برای همکاران آینده:
(همکاران پیش کسوت مطمئنا در این مورد مجرب هستند)

تعامل با بیمار:

اگر واقعا بیمار نیاز به دارویی ندارد، تقاضای او برای تجویز را نپذیرید. چون علاوه بر اینکه کار انجام شده غیر علمی خواهد بود، استقلال تصمیم گیری شما هم زیر سوال می رود. البته در فرم دریافت دارو میتوان با بیمار تعامل کرد. (به هر حال احساس رضایت  و اعتماد بیمار، بخش مهمی از روند درمان است)

 

علیرغم تاکید متون آکادمیک، در موارد زیر ناچاریم به روشهای تزریقی روی بیاوریم:

1-بیماری که احتمال می دهیم داروهای خوراکی را سر وقت و یا تا انتها مصرف نخواهد کرد.
2-بیماری که وضع اقتصادی-اجتماعی مناسبی ندارد و پی گیری درمانی او مشکل است 3- در موارد فقر بهداشتی بیمار که احتمال سوپر اینفکشن (در موراد ویرال) بسیار بالا خواهد بود.(و ممکن است بعد از سوپراینفکشن هم بیمار مجددا مراجعه نکند)

گریز بیمار از تزریق:

اگر در موردی (مثلا تشخیص فارنژیت استرپتوکوکی) ترجیح شما استفاده از فرم تزریقی آنتی بیوتیک بود ولی بیمار از تزریق گریزان بود، میتوانید از فرم خوراکی دارو استفاده کنید. ولی باید بیمار را توجیه کنید که اگر داروها را سروقت و تا انتها نخورد، دفعه بعد مطمئنا آمپول در انتظار او خواهد بود.لبخند

____________________________________________________________________

از نوشته های قبلی ام، برای همکارانی که جدیدا اینترن شده اند:

توصیه هایی برای اینترنها ۱-اینترن بهتر است یا ثروت

توصیه هایی برای اینترنها ۲-ها.... اییییی تٍرن یعنی چه؟

توصیه هایی برای اینترنها (البته قبل از اینترن شدن) ۳- گروهبندی

یک روایت در سه اپیزود...  (مواردی از برخی بی عدالتی ها در حق اینترنها)

____________________________________________________________________

پ.ن: نه تنها عادت به کپی کردن مطالب رایج شده، بلکه از ارائه منبع مطلب نیز خودداری میشود. اسم اینکار را چه میتوان گذاشت؟ به این لینک دقت فرمایید: پنی سیلین

از ام-اس لینک به خاطر اینکه در این مورد اطلاع دادند ممنونم.

پ.ن 2: جواب سایت نوآوری به بنده این است:

«خبر پنی سیلین پاک شد
از این به بعد به تمام نویسنده ها اعلام شد از وبلاگ شما در اخبار نوآوری استفاده نکنند.»

گویا به نظر ایشان مطالب از نظر کپی رایت به دو دسته تقسیم می شوند:
١- مطالبی که می توان بدون ذکر منبع کپی پیست کرد!
٢-مطالبی که باید حذف کرد!(مطالب سوخته)

به هرحال من از بذل توجه این سایت به سبک خودشان تشکر میکنم. باز هم عرض می کنم: "استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است"

/ 52 نظر / 729 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احمد رضا

سلام وبلاگ خوبی داری به وبلاک من هم سر میزنی؟ خیلی دوست دارم نظرتو بدونم...[گل]

ثمین

1 2 3 همه بیخیال غصه...[چشمک][گل] خوب بید.[نیشخند]

گلاره

یه چیز میگم مسخرم نکنیا :ما یه بهیار داشتیم توی لولاگر می گفت :زنای قدیم هر ماه یه دونه پنی سیلین می زدن [فرشته]اونم به قول شما برای تقویت [خنده]

پدر

مرسی عزیزم... همانطور که دیدی من دیشب خیلی زود و سریع داستان رو به پایان رسوندم و دیگه کش ندادم...

وب مستر

خبر پنی سیلین پاک شد از این به بعد به تمام نویسنده ها اعلام شد از وبلاگ شما در اخبار نوآوری استفاده نکنند.

داود روشنی

سلام دکتر عزیز. نامه ای از سوی وبلاگ نویسان به خاتمی نوشته شده اگر مایل بودید در این آدرس امضا کنید: http://khatamibemanad.blogfa.com/

فرانك

ولی پنی سیلین واقعا داروی خوبیه تو مواردی مثل گلودرد پیوژنز تزریق به موقعش می تونه جلوی ابتلای بیمار به رماتیسم قلبی رو بگیره. این بود انشای من[نیشخند]

فری

آقا چرا تهمت می زنی - کجا نوآوری از مطلب شما استفاده کرده که اسمش رو دزدی می زاری - نکنه مدرک خودت مثل مدرک کردانه ؟ [نیشخند] من چک کردم - همچین مطلبی در نوآوری نبود - خدارو شکر که مخترع پنیسیلین نبودی - وگر نه هرکس برای تزریق باید پیدات می کردو از تو اجازه می گرفت .

hasti

جدیدترین ها را اینجا ببینید. در خانه محصولات جدید را بخرید و در خانه بپردازید. http://arzansara2.shopingfa.com/ اگه لینک هم کنین ممنون میشم.