سیاست های جدید در مورد تحصیل کردگان-قسمت دوم

همانگونه که خدمتتان عرض کردم افزایش تعداد فارغ التحصیلان یکی از دلایل کم ارزش شدن مدارک علمی در ایران بوده است و اما بقیه مسائل....:

2-میزان رشد اقتصادی و علمی کشور:

 پیشرفت علمی-اجتماعی همیشه منجر به ارتقای وضع فرهیختگان و تحصیل کردگان خواهد بود، چون هم سطح عمومی رفاه افزایش پیدا می کند و هم در اثر رشد اقتصادی مشاغل جدیدتری ایجاد می شود. سازمان ها رشد کرده و برای ادامه رشد دست به دامان (یا شلوار!) تحصیلکرده ها میشوند. دولت هم برای ادامه رشد کشورش قاقالی لی های لازم را برای تحصیل کردگان در نظر میگیرد.

متاسفانه این اتفاقی است که در ایران نیفتاده است! یعنی ما یا رشد متناسبی نداشته ایم یا رشدمان بسیار غیر اصولی بوده. باز هم میتوان مثال زد از معدود جاهایی در ایران که نسبتا رشد اصولی داشته اند و به تبع آن باعث ایجاد موقعیت های مناسبی برای قشر تحصیل کرده شده اند.

مثلا در بندرعباس، اسکله شهید رجایی یکی از جاهایی است که به دلیل رونق اقتصادی تبدیل به بهشت دانگاهیان و غیر دانشگاهیان شده. شما هر کدام میتوانید در مورد محل شکونت خود به مثالهای مشابهی برسید.

(اقتصاد ایران به کجا میرود)

3-عدم تناسب مشاغل و تحصیلات با فرهنگ عمومی جامعه:

اشتغال در  بیشتر مشاغل کشور (غیر از کرسی های آموزشی) هیچ نیازی به تحصیلات یا حداقل آموزشهای مدون ندارد.

-تعمیرکاری که با خراب کردن وسایل مردم بصورت تجربی تعمیر را یاد میگیرد و بدون نیاز به هرگونه گواهی با قهر کردن از استادش (که دست کمی از خودش ندارد) یک دکان نو برپا میکند.
-عطاری که بدون هیچ نظارتی مقداری علف و یونجه را در گونی ریخته و به خورد مردم می دهد(بدون اینکه کسی بر کیفیت و عوارض این داروهای گیاهی نظارت کند)
-بنا و یا جوشکار یا گود بردار و تخریبکاری تجربی که با کیفیت ساختمان ها و جان مردم و خودشان بازی میکنند (کافیست اخبار را بخوانید)

چرا؟

اولا چون دولت هیچ نظارتی بر آنها ندارد و ثانیا چون خدمات ارائه شده توسط این افراد ارزانتر است و ثالثا چون  مردم همیشه معمار را بیش از مهندس و شکسته بند را بیش از پزشک قبول داشته اند(مسائل فرهنگی)

این مساله  باعث رقابت افراد بیسواد و فاقد تخصص با افراد متخصص  شده و باعث صدمات شدیدی به ارباب رجوع و در کل اقتصاد و سلامت جامعه میشود.

ادامه دارد.....


/ 13 نظر / 56 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جراح دیوانه

اصنشم منم می رم می نویسم ویزیت هزارتومن شاید یکی بیاد پیشم [خجالت] زیرشم می نویسم درمان با داروهای علفی و گیاهی و جادو و جمبل!!ولی وقتی اومدن پیشم واسشون همون داروهای خودمون رو می نویسم.[عینک]

منو برق گرفته!!!

سلام خوشم میاد خوراکت بحث و ریشه یابی مسائله! خیلی خوبه! مخصوصا اینکه الکی حرف نمی زنی درست و با استدلال می نویسی. موفق باشی می خونم بقیش رو هم!

هاریسون

جالب بود ازون جالبتر عکسای پت ومت بود [قهقهه]

من

سلام.منم با نظر (محمد)موافقم.ایرانیان به هوش بالا معروفند.خلاصه راه فراری ژیدا می کنن

پیوست

سلام. يه مطلبي ديدم توي وبلاگتون كه از كدهاي اعزام نظام وظيفه نوشته بودي. برگه اعزام من فقط دو سري باركد داره. منظور از اين كدي كه مي‌گيد چيه؟ لطف مي‌كني اگه جواب مي‌دي.

دکتر پرتقالی

نمی دونم ما چرا به بیراهه میریم ما واقعا از نظر عملی وقتی وارد بازار کار میشیم آکبندیم خبری از گارانتی هم نیست

امیر

ریشه مشکلات در مملکت ما ناشی از بی علمی و بی سوادی در قشر تصمیم گیر است

پیوست

دکتر جان از این‌که زحمت کشیدی و جواب دادی ممنونم. پس توی برگه اولیه معلوم نمیشه. ما که فعلاَ در به در دنبال امریه‌ایم و شرایطی رو که امسال گذاشتن رو هم نداریم. (خانواده شهید، جانباز، بهزیستی...)

سیدرضا

مشکل ما از اینجا آغاز شد که علم طب سنتی را فراموش کردیم و به یک سری مطالب قارشمیش گفتیم علم پزشکی!! آیا تاکنون دیده اید دو پزشک در یک شهر در مورد یک شخص نظر واحد و درمان واحد بدهند. این از آنجا شروع شد که در کتب اصول طب گایتون یا هاریسون در هر صفحه بیش از 10 احتمال وجود دارد. یعنی قوانین پزشکی نوین هیچ قطعیتی ندارد. حالا چگونه مردم جان خود را به یک پزشک می سپارند. ای کاش وزارت یهداشت زودتر به طب سنتی بازگردد.