نمايشگاه بين المللی کتاب تبريز

چهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب و مطبوعات آذربايجان شرقي از ۶ تا ۱۳ آبان در محل نمایشگاه های بین المللی تبریز برگزار می شود ( یعنی در حال برگزاری است!)

آمار نمایشگاه:

در این نمایشگاه 900 ناشر داخلي،‌100 ناشرالكترونيك و 70 ناشر خارجي با بيش دو ميليون جلد كتاب شرکت دارند. از 125 هزار عنوان كتاب حاضر در اين نمايشگاه ‌حدود 25 هزار عنوان كتاب خارجي از كشورهايي نظير آلمان، انگليس، فرانسه، آمريكا، ايتاليا، بلژيك، كانادا، هند، هلند، سوريه و لبنان می باشد.

در ضمن در نمایشگاه امسال برای دانشجویان و طلاب هم به شرح زیر بین خرید کتاب (با تخفیف ۲۰٪) ارائه خواهد شد: ‌شهروندان عادي تا سقف خريد 100 هزار ريال، دانشجويان و فارغ التحصيلان مقاطع كارداني 250 هزار ريال، كارشناسي 350 هزار ريال، كارشناسي ارشد 450 هزار ريال و دكتري 500 هزار ريال

در کنار این نمایشگاه یک نمایشگاه عکس مشاهیر تبریز و عکس های  تبریز قدیم و نمایشگاه مطبوعات نیز در محل سالن امیر کبیر برگزار شده است. همچنین غرفه های ناشران پزشکی هم در همین سالن امیر کبیر قرار دارد.

کیفیت:

اگر چه از لحاظ حجم کتاب و تعداد ناشران این نمایشگاه در حد قابل قبولی است اما کتب ارائه شده چندان متنوع و جدید نیستند و کتابهای پرطرفدار چندان حضوری در این نمایشگاه نداشتند. در کل به نظر می آید که اکثر ناشران نه برای عرضه تازه های کتاب که برای بازاریابی کتب قبلی خود به این نمایشگاه آمده اند.

قسمت عکسهای تبریز قدیم به نظر من و دوستان که با هم رفته بودیم نمایشگاه جالب بود. متاسفانه از قسمت مطبوعات شاید به دلیل نوپا بودن این قسمت، استقبال چندانی حتی از سوی نشریات محلی نشده بود.

اما چیزی که در مقایسه با نمایشگاه تهران بیشتر به چشم می آمد حضور پررنگ تر ناشران فعال در زمینه زبان و ادبیات ترکی و مسائل مربوط به آذربایجان بود. تا جایی که من دیدم بیشترین استقبال هم از غرفه های ناشران آذربایجانی شده بود. البته استقبال از غرفه های فعال در زمینه آموزش زبان هم خیلی خوب بود. غرفه های پزشکی هم با حجم و تنوع کم کتابها شرکت کرده بودند و کتابهای چندان جدید هم نداشتند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

داخل پرانتز:

آقا تا جایی که من یادم می آید قسمتی از پول بی زبانی که ما برای جشن فارغ التحصیلی دادیم برای هزینه فیلمبردار و این چیزها بود و قول تحویل سی دی فیلم و مجموعه عکس کلاس به ما داده شده بود. اما ظاهرا هیچ خبری از این قضیه نیست.

داخل پرانتز تر:

 راستی نمی دانم یادتان می آید که ۲ سال پیش نماینده ۷۶ ها را به دلیل وجود برخی شبهات در مورد مخارج جشن مورد رسیدگی! قرار دادند و بعد از این اینکه معلوم شد حدود ۱ میلیون تومان از هزینه مراسم را برای خودش صرفه جویی کرده قضیه به مدیریت فرهنگی گزارش شد و تا زمانی که حق و حقوق همه را پرداخت نکرده بود، اجازه فارغ التحصیلی و تسویه حساب از دانشگاه نداشت.

/ 1 نظر / 6 بازدید

سلام .