سهميه بندی جنسيتی دانشگاهها-۲

همونطور که خدمتتون عرض کردم، طرح سهمیه بندی جنسیتی دانشگاهها یک راه حل سطحی و غیر کارشناسی برای مساله ای بود که واقعا هم مساله با اهمیتی است.

حقیقت اینه که در جامعه ما اصولا اکثر مردم (چه خانم و چه آقا) انتظار دارند که آقایون از لحاظ تحصیلات و امکان مدیریت مالی تواناتر از خانمها باشند(چه درست و چه غلط) به هر حال این وضع فرهنگی جامعه ماست و علاوه بر اون قانون هم مسوولیت اقتصادی خانواده رو بر عهده آقایون گذاشته.

از طرفی مساله سربازی برای آقایون باعث شده که هر آقایی حداکثر دو بار فرصت کنکور دادن قبل از اعزام به سربازی رو داشته باشه (تازه اگر دقیقا در ۱۸ سالگی بتونه پیش دانشگاهی رو تموم کنه) و بعد از سربازی هم معمولا نه انگیزه چندانی برای کنکور دادن هست و اگر باشه هم به خاطر فاصله ای که در تحصیلات افتاده معمولا درصد موفقیت بعد از سربازی پایین میاد.

همین محدودیت دفعات کنکور قبل از سربازی باعث شده که آقایان کم کم درصد کمتری از داوطلبان کنکور رو به خودشون اختصاص بدهند، در همین کنکور اخیر حدود ۶۰ درصد داوطلبان رو خانمها تشکیل می دادند و بالطبع درصد قبولیهای خانم هم رقمی در این حدود شد.

این مساله باعث میشه که در درازمدت درصد افراد تحصیلکرده خانم در جامعه بالاتر بره، اما این قضیه در کنار کم بودن فرصت کاری برای خانمها نسبت به آقایان و نیز مساله اقتصادی-فرهنگی که عرض کردم میتونه اثرات ناخوشایندی روی ساختار خانواده و بالا رفتن سن ازدواج یا حتی کاهش اون داشته باشه.

اما آیا راه حل این مساله محدود کردن ظرفیت پذیرش خانمهاست؟ به نظر چنین چیزی (و اصولا هر نوع محدودیت سهمیه ای) غیر عادلانه و غیرمنطقی به نظر میاد.

پیشنهاد:

به نظر میاد که بهترین روش اینه که فرصتهای برابری از نظر شرکت در آزمون کنکور برای هر دو جنس فراهم بشه. یعنی به جای اینکه ما رقابت رو به یک رقابت نابرابر تبدیل کنیم و آقایان با نمرات پایین تر رو به جای خانمها به دانشگاه بفرستیم، بهتره که برای هر دو فرصت رقابت برابری فراهم کنیم که هم رقابت عادلانه باشه و هم نتیجه اون مشکل اجتماعی ایجاد نکنه.

در حالیکه بیشتر کشورهای دنیا به سمت حرفه ای کردن ارتش ها و حذف تدریجی نظام وظیفه اجباری میرن، اتکای نیروهای مسلح ما به سربازان وظیفه هم پرخرج تره و هم فایده کمتری داره. مسوولان و اولیای امور به جای اینکه با طرح سهمیه بندی جنسیتی اوضاع روانی کنکور را آشفته تر از این که هست بکنند و باعث ایجاد حس بی اعتمادی و درجه دو بودن در خانمها بشن و به جای رقابت علمی عادلانه جنسیت رو ملاک پذیرش قرار بدن، بهتره به نحوی مشکل سربازی رو برای آقایان پشت کنکور حل کنند و به ریشه یابی علل دیگر کاهش تمایل آقایان نسبت به شرکت در کنکور بپردازند. اینطوری علاوه بر این مشکل، مساله جو روانی کاذب ایجاد شده برای کنکور هم تا حدودی قابل حل خواهد بود.

اما آیا آنها این کار را می کنند؟

/ 10 نظر / 10 بازدید
ارسلان

سلام دوست مطلب جالبی بود ٬ اما خود کنکور هم يک رقابت برابر بين هر دو جنسه ٬ بهتره ظرفيت رو افزايش بديم ٬ به من هم يه سر بزن و با نظرت من رو در حل مشکلم همراهی کن لطفا .

متهم

سلام وبلاگ قشنگي داري. اميدوارم موفق باشي خوش بحالت، نه بخاطر قشنگي وبلاگت خوش بحالت، نه بخاطر زنده بودنت خوش بحالت، بخاطر آزاد بودنت بدا بحالم، چون فقط تا چند روز ديگه آزادم! اميدوارم که تو اين مدت کمي که مي تونم به وبلاگم سر بزنم، شما رو هم ببينم. در ضمن خوشحال مي شم که با هم تبادل لينک کنيم به اميد ديدار، اي انسان آزاد

خانوم

عجبا!!

(دريچه ميترال)

سلام دکتر...می بينيد همکار محترم اين مهناز خانم همش از وبلاگ طبيب غيبت ميکنه((طرفداری شمارو در وبلاگ مهناز دیدم...مرسی از طرفداری شما......اين متنی رو هم که نوشتيد کاش ميشد يک مسئول دلسوز بخونه ....پيروز باشيد(راستی ستاره گفت که يک شماره از نشريه رو برای دانشکده شما ميفرستند)...

مهناز

اي خوار جان( برار جان؟؟؟؟)...اي حرفا بره ننه فاطمه تنبون نِمِره...كار مملكت ما از اي حرفا گذشته...حالا مو و تو بِگِم يا نگم چي فايده دره...كي حرف ماره گوش مكنه؟ كي حرف سوسماره گوش مكنه؟ها؟؟؟؟ لهجه رو حال كردي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟توپپپپپپپپپپپپپپپپ

مهناز

حالا خدائي بحث اينكه ظرفيتا رو نصف كردن خيلي نامرديه...من همون اول كه تو وبلاگم اينو گفتم ديدم اوووووووووووو همه قمه و قمه كشي كه چرا به آقايون توهين كردي...اما اصلا بحث اينا نيست...اما همون سالي كه ما كنكور داديم چقدر پسر با رتبه ي بيشتر از ما دارو قبول شدن چون دارو 50-50 بود از اول...اما ما با اشك چشم رفتيم گاو شناسي...خدائي نا مرديه ديگه...ما كه راضي نيستيم...حالا دكتر مهندس بشن اما هر و از بر تشخيص ندن خوبه مثلا؟ آبروي مملكت اينطوري حفظ مي شه؟ حالا يكي بياد منو از برق بكشه افتادم رو خط

مهناز

اما من موافقم سربازيو بردارن...تصويب کنين

ريحان

من هم چنان بيرون گود می شينم ببينم چی ميشه! کنکور کهاز ما گذشت... يه طرح هم بدن اين دستياری هم شرشو کم کنه من کلا موافق می شم!

(دريچه ميترال)

خطاب به متن بالا:: ای دموکرات بزرگ سلام.... ايميلی فرستاده ايم (باشد که رسيده باشد)!